Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.
O káve a jej pozitívnych účinkoch na telo a myseľ sa toho narozprávalo už veľa. K zoznamu pozitív, z ktorých sa kávičkári môžu tešiť, sa najnovšie pridal aj priaznivý vplyv na zdravie pokožky. Konkrétne sa prišlo na to, že u žien, ktoré pravidelne pijú kávu, existuje nižšie riziko vzniku rosacei.
Rosacea je zápalové ochorenie pokožky tváre, ktoré sa prejavuje sčervenaním, rozšírením ciev a zmenou textúry. Podľa nového výskumu vo všeobecnosti platí, že čím viac kávy vypijete, tým lepšie sa pred ňou chránite. Najsilnejšiu obranu vykazovali tie účastníčky výskumu, ktoré vypili 4 a viac káv denne – riziko rosacei u nich klesalo o 23 percent v porovnaní s tými, ktorí si dopriali menej ako jednu kávu mesačne.
Donedávna sa predpokladalo, že káva je naopak jedným z činiteľov, ktoré podporujú vznik rosacei, no neexistoval na to žiadny priamy dôkaz. Okrem kávy môžu k tomuto stavu prispievať konzumácia alkoholu a korenistých jedál, používanie fixačných sprejov na vlasy a make upu a stres.
Vedci z Brownovej Univerzity na Rhode Island v zastúpení doktora Wen-Qing Li zhromaždili údaje z rozsiahlej štúdie o stravovaní, životnom štýle a zdravotnom stave desiatok tisícov zdravotných sestier, ktoré boli pre tento účel monitorované od roku 1990 až po nástup nového milénia.
Vedci pri svojom hodnotení prispôsobili údaje tak, aby hodnotili len príjem kofeínu každej účastníčky, a nie ďalšie faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku rosacei. Prišli na to, že kofeín z čokolády a energetických nápojov nijako neovplyvňoval vznik ochorenia. Rovnako sa zaobišla aj káva bez kofeínu.
Autori štúdie polemizujú s myšlienkou, že kofeín spolu s ďalšími bioaktívnymi prvkami, ktoré možno nájsť len v pravej káve, zmierňuje príznaky rosacei prostredníctvom vazokonstrikčných a protizápalových mechanizmov.
Vedci z Pennsylvánie a Kalifornie považujú štúdiu svojich kolegov za presvedčivú aj napriek drobným nedostatkom, ako je aj ten, že sa zamerala len na ženy – prevažne belošky.
„Táto štúdia poskytuje dôkaz o tom, že pacienti s rosaceou sa nemusia báť konzumovať kávu, a všetkým z nás dáva o dôvod viac piť ju pravidelne.“

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.