Ako spomaliť starnutie: Vedci našli kľúčovú látku v ovocí

Prírodná látka nájdená v ovocí a zelenine znižuje množstvo buniek v tele poškodených starnutím.
Predchádzajúci výskum vedcov z Univerzity v Minnesote ukázal, že je možné znížiť množstvo poškodených buniek nazývaných senescentné bunky, a tým predĺžiť životnosť a zlepšiť zdravie, aj keď je liečba zahájená neskoro v živote. Teraz sa ukázalo, že liečba starších myší pomocou prírodného produktu zvaného Fisetin, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, má tiež pozitívne účinky na zdravie a dĺžku života.
Fisetin predĺži život aj keď sa podáva v neskoršom období života
Pri procese starnutia sa v ľudských telách hromadia poškodené bunky. Keď sa bunky dostanú na určitú úroveň poškodenia, prejdú svojim vlastným procesom starnutia nazývaným bunkové starnutie. Tieto bunky tiež uvoľňujú zápalové faktory, ktoré informujú imunitný systém, aby odstránil poškodené bunky. Imunitný systém mladšej osoby je zdravý a je schopný odstrániť poškodené bunky. U starších osôb však imunitný systém nie je tak efektívny. Preto sa bunky začnú hromadiť, spôsobujú mierne úrovne zápalu a uvoľňujú enzýmy, ktoré môžu degradovať tkanivo.
Vedci v novej štúdii publikovanej v časopise EBioMedicine zistili, že prírodný produkt nazývaný Fisetin znižuje hladinu týchto poškodených buniek v tele. Zistili to tak, že myšiam ku koncu života podali túto zlúčeninu a zaznamenali zlepšenie ich zdravia a životnosti. Jeden z autorov štúdie Paul D. Robbins uvádza:
"Tieto výsledky naznačujú, že môžeme predĺžiť obdobie zdravia, dokonca aj ku koncu života. Existuje však ešte veľa otázok, ktoré je potrebné zodpovedať, napríklad správne dávkovanie."
Vo vzduchu visí otázka, prečo k takémuto objavu nedošlo skôr? Vedci doteraz narážali na kľúčové obmedzenia, keď skúmali, ako liek pôsobí na rôzne tkanivá a rôzne bunky v starnúcom tele. Výskumníci až doteraz nemali spôsob, ako zistiť, či liečba skutočne napadla konkrétne senescentné bunky.
Tím vedcov teraz využil masovú cytometriu alebo technológiu CyTOF a prvýkrát ju použil vo výskume starnutia. Ako dodáva Robbins:
"Okrem toho, že dokazuje, že liek funguje, je to prvá demonštrácia, ktorá ukazuje účinky lieku na špecifické podskupiny týchto poškodených buniek v rámci daného tkaniva."

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.