Konzumácia tohto mäsa môže spôsobovať manické epizódy

Manické epizódy si často vyžadujú hospitalizáciu.
Konzumácia spracovaného mäsa, ako je napríklad šunka či saláma, je spojená s manickými epizódami. Ukázal to nový výskum publikovaný v časopise Molecular Psychiatry. Manické epizódy sú príznakom bipolárnej poruchy a zahŕňajú pocit eufórie, nepokoj, zníženú potrebu spánku a nekľudnú myseľ. Manické epizódy môžu viesť k nebezpečnému riskovaniu a bludnému mysleniu, čo si často vyžaduje hospitalizáciu.
Na vine sú dusičnany
Ľudia, ktorí konzumovali mäso s obsahom dusičnanov, mali 3,5-násobne vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie pre mániu ako tí, ktorí takéto potraviny nekonzumovali. Profesor Robert Yolken, jeden zo spoluautorov štúdie, uviedol, že v štúdii najviac vynikali najmä salámy a sušené mäso, pričom vylúčili, že by ľudia s mániou mali abnormálne stravovanie.
V štúdii bolo skúmaných 1 101 osôb, pričom niektoré z nich trpeli psychiatrickými poruchami a iné boli zdravé. Zatiaľ čo zo štúdie nebolo jasné, koľko mäsa bolo spojeného s mániou, vedci tiež vykonali laboratórnu štúdiu na potkanoch. Niektoré potkany kŕmili sušeným hovädzím mäsom a tie začali vykazovať príznaky mánie počas dvoch týždňov od konzumácie mäsa.
Profesor Yolken povedal:
"Snažili sme sa uistiť, že množstvo dusičnanov použité v experimente bolo v rozmedzí toho, čo by ľudia mohli rozumne jesť."
Vedci tiež skúšali kŕmiť potkany mäsom bez dusičnanov - tie nevykazovali príznaky mánie, čo naznačuje, že práve dusičnany spôsobujú problém. Zatiaľ čo malé množstvá pravdepodobne nevyvolávajú manické epizódy u ľudí, je potrebný ďalší výskum.
Seva Khambadkone, prvá autorka štúdie, povedala:
"Je jasné, že mánia je komplexný neuropsychiatrický stav a že genetická náchylnosť a environmentálne faktory sa pravdepodobne podieľajú na vzniku a závažnosti bipolárnej poruchy a súvisiacich manických epizód. Naše výsledky naznačujú, že dusičnanové mäso môže byť jedným z environmentálnych prvkov pri sprostredkovaní mánie. "
Vedci si myslia, že spojenie medzi dusičnanmi a mániou sprostredkúvajú baktérie v čreve.
Profesor Yolken povedal:
"Existuje stále viac dôkazov, že baktérie v črevách môžu ovplyvniť mozog. A táto práca o dusičnanoch otvára dvere pre budúce štúdie o tom, ako sa to môže diať. "

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.