Zabijaci imunity - pozor na týchto 5 chýb

Patríte k ľuďom, ktorí majú pevné zdravie, alebo vás naopak každoročne skolí aj niekoľko ochorení? Zistite, kde robíme najčastejšie chyby a ako sa im dá vyhnúť.
Pokiaľ vás choroby potrápia každý rok, je načase zistiť, či nerobíte jednu z týchto častých chýb.
Zdravá strava
Strava je základ, keďže v našom tráviacom trakte sa nachádza väčšina našej imunity. Posilňujte ju ovocím a zeleninou a obmedzte príjem mastných, veľmi slaných alebo sladkých jedál. Nezabúdajte ani na prebiotiká a probiotiká, teda na mliečne a kvasené potraviny.
Kvalitný (a dostatočne dlhý) spánok
Každý z nás sa cíti unavene a pod psa, ak pravidelne spáva málo. Je to spôsobené aj nárastom stresového hormónu, ktorý produkuje naše telo, keď nespíme dostatočne dlho. Doprajte si preto denne 7-8 hodín spánku. Aspoň tri hodiny pred spaním nepite kofeínové nápoje a vyvarujte sa aj toho, že si so sebou do perín vezmete mobil, notebook alebo tablet. Modré svetlo z elektroniky vám na kvalitnom spánku nepridá.
Šport
Či už máte sedavé zamestnanie, alebo stojíte na nohách, mali by ste sa pokúsiť vo voľnom čase športovať. Možností máte neúrekom a verte tomu, že pomôže aj maličkosť, ako chodiť do práce na bicykli alebo krokom, namiesto toho, aby ste sa viezli v aute či MHD.
Naviac možností, akému športu sa venovať, je dnes skutočne neúrekom. Ak sa vám nechce cvičiť v posilňovni alebo behať, máte na výber množstvo ďalších alternatív, ktoré vás budú baviť.
Otužovanie
Nemusíte plávať vonku v rieke v mínusových teplotách, stačí, ak sa otužovať budete mierne, ale pravidelne. To znamená občas striedať teplú vodu so studenou, keď sa sprchujete, alebo nosiť menej vrstiev oblečenia počas zimy. Skvele funguje aj saunovanie.
Obklopte sa ľuďmi a porazte stres
Málokto vie, že aj nedostatok spoločnosti a osamelosť sa môžu podieľať na oslabovaní imunity a vytvárať stres. Ten je tiež ďalším dôvodom, prečo nás môžu choroby veľmi rýchlo skoliť.
Krátkodobý stres pritom nebýva problematický, naopak, často nám pomáha prekonať ťažkosti. Ak ste ale pod dlhodobým stresom, na imunitu to bude mať negatívny vplyv.
Nezabudnite sa teda obklopiť dobrými ľuďmi a naučte sa zaháňať stres zdravou formou. Napríklad pohybom či kreatívnym koníčkom.
Ak sa tieto zásady snažíte dodržiavať a napriek tomu vás baktérie a vírusy vedia často potrápiť, konzultujte vaše ťažkosti s lekárom a pátrajte po príčinách. Niekedy totiž môže ísť o vážnejší problém s imunitou.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.