Lekári odhalili neobvyklú súvislosť medzi krvným tlakom a demenciou

Aj mierna odchýlka od normálnych hodnôt dokáže prispieť k riziku vzniku demencie.
Päťdesiatnici s mierne zvýšeným krvným tlakom majú zvýšené riziko vzniku demencie v neskoršom živote, tvrdí nová štúdia.
Účastníci štúdie mali väčšie riziko, aj keď nemali iné problémy súvisiace so srdcom, uvádza výskum zverejnený v časopise European Heart Journal. Spojenie medzi krvným tlakom a rizikom demencie bolo zaznamenané vo veku 50 rokov, ale nie vo veku 60 alebo 70 rokov.
Ľudia vo veku 50 rokov so systolickým krvným tlakom 130 mmHg - ktorý je ešte medzi ideálnym tlakom (90 / 60mmHg až 120 / 80mmHg) a tým, ktorý je považovaný za vysoký (140/90 mmHg) - alebo vyšším mali o 45% väčšie riziko vzniku demencie. U účastníkov štúdie sa rozvinula demencia v priemernom veku 75 rokov.
Doktorka Jessica Abellová, autorka práce a výskumníčka v oblasti demencie a epidemiológie na University College v Londýne, uviedla:
"Predchádzajúce výskumy neboli schopné testovať spojenie medzi zvýšeným krvným tlakom a demenciou priamo podrobným skúmaním načasovania. V našej štúdii sme mohli preskúmať spojenie vo veku 50, 60 a 70 rokov a zistili sme rôzne vzory. Bude to mať dôležité dôsledky pre usmernenia, ktoré v súčasnosti používajú len všeobecný pojem "stredný vek."
Profesorka Archana Singh-Manoux, ktorá viedla výskum, povedala:
"Naša práca potvrdzuje škodlivé účinky hypertenzie v strednom veku na riziko demencie, ako to naznačuje predchádzajúci výskum. Tiež naznačuje, že vo veku 50 rokov môže byť riziko demencie zvýšené u ľudí, ktorí majú zvýšenú hladinu systolického krvného tlaku pod prah, ktorý sa bežne používa na liečbu hypertenzie."
Dôvodom môžu byť malé mŕtvice
Výskumníci navrhujú, že toto spojenie môže byť výsledkom poškodenia skrytými alebo malými mŕtvicami, ktorých symptómy sú často nepovšimnuté a ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom.
Abellová poznamenala, že zistenia vyplynuli z pozorovania populácie a preto "neprenášajú priamo dôsledky pre jednotlivých pacientov".
Výskum analyzoval 8,639 ľudí, ktorí boli súčasťou dlhodobej štúdie Whitehall II od roku 1985 s viac ako 10 000 štátnymi zamestnancami.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.