Prelomová liečba: Ženu zbavili rakoviny vďaka jej vlastným imunitným bunkám

Žena žije už dva roky bez ochorenia vďaka novej prelomovej terapii, ktorá by mohla byť použitá na liečbu rezistentných typov rakoviny.
Lekárom sa podarilo úplne vyliečiť rakovinu prsníka u ženy, ktorej vylepšili imunitný systém a umožnili mu tak zničiť nádory, ktoré sa šírili v jej tele. Všetky doterajšie konvenčné postupy u pacientky zlyhali. Lekári však u nej znamenali prvú úspešnú aplikáciu imunoterapie T-bunkami na rakovinu prsníka v neskoršom štádiu.
Zatiaľ čo táto technika je stále len v počiatkoch, vedci privítali jej potenciál ako budúcu liečbu rakovín, ktoré odolávajú všetkým ostatným formám terapie.
Judy Perkinsová, 49-ročná inžinierka z Floridy, bola vybraná, aby podstúpila novú liečbu po niekoľkých chemoterapeutických sedeniach, ktoré nedokázali zabiť nádor, ktorý sa začal šíriť do pečene. Pred liečbou lekári predpokladali, že bude žiť len tri roky.
Liečbu vykonal tím vedený doktorom Stevenom Rosenbergeom v Národnom onkologickom inštitúte (NCI) v Marylande.
Klinická štúdia, ktorá ešte stále prebieha, použila modifikované T-bunky - ktoré tvoria časť imunitnej reakcie organizmu - na liečbu nádorov pacientky. Perkinsová je vďaka tomu už 2 roky bez rakoviny.
Video: Judy teraz žije plnohodnotný život bez rakoviny
In 2015, Judy Perkins was told her cancer was terminal and she had just three years to live, but thanks to pioneering new treatment, there is now no sign of the disease in her bodyhttps://t.co/2b7X310shK pic.twitter.com/bukdQyeUQN
— ITV News (@itvnews) 5. júna 2018
Imunoterapia, ktorá zahŕňa stimuláciu prirodzenej obranyschopnosti tela v boji proti rakovine, sa už v súčasnosti používa na liečbu určitých druhov rakoviny.
Avšak miera odpovede aj na najúspešnejšie liečebné postupy je relatívne nízka, pričom jedna nedávno vyskúšaná terapia vykazuje silné účinky iba u približne 10% pacientov s rakovinou prostaty.
Predchádzajúce klinické štúdie s použitím imunoterapie na liečbu rakoviny prsníka sa ukázali byť prevažne neúčinné.
Nový prístup použitý doktorom Rosenbergom a jeho tímom bol založený na existujúcej technike nazývanej prenos adopčných buniek, ktorá sa ukázala ako účinná pri liečbe melanómu, ale nie iných foriem rakoviny
Odborníci opísali tieto novinky ako dôležité dôkazy, že tento nový prístup k imunoterapii by mohol uspieť vtedy, keď ostatné zlyhali. Ako povedal Rosenberg:
"Tento výskum je práve teraz experimentálny. Ale pretože tento nový prístup k imunoterapii závisí od mutácií, nie od typu rakoviny, je to v určitom zmysle návrh, ktorý môžeme použiť na liečbu mnohých typov rakoviny."
Metóda tímu NCI zahŕňala výber T-buniek, ktoré sa špecificky cielia na bunkové mutácie v rámci nádorov pacientov. Tieto bunky potom vypestovali v laboratóriu vo veľkých množstvách a infúzne vrátili späť pacientke. Rosenberg a jeho kolegovia sekvenovali genetický materiál z jedného z jej nádorov na identifikáciu mutácií, ktoré boli špecifické pre jej prípad.
Potom použili tieto informácie na presné určenie T-buniek schopných zacielenia na tieto mutácie.
Výsledky tejto práce boli publikované v časopise Nature Medicine.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.