• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
16°Bratislava

Tvar vašich uší dokáže ovplyvniť čo a ako počujete

  • 19:58 03.04.2018
  • Svet
Tvar vašich uší dokáže ovplyvniť čo a ako počujete

Uši sú zaujímavým výplodom ľudskej anatómie. Dokážu však zaujať nielen svojím jedinečným zovňajškom, ale aj prekvapivými zisteniami, o ktorých ste možno ani vy zatiaľ nič netušili.

Vedci už dávno vedia o tom, že naša schopnosť určiť, odkiaľ k nám prichádza zvuk, závisí od zvukových vĺn, ktoré k ušiam doliehajú v rozličných časoch. Ak napríklad telefón začne zvoniť po vašej pravej strane, zvukové vlny najprv zasiahnu pravé ucho, až potom ľavé. Na základe toho mozog vie, kam sa pozrieť.

Ako ale vieme, či zvuk prichádza zhora alebo zdola? Neurológ z Montrealskej univerzity Régis Trapeau sa domnieva, že pri určovaní zaváži spôsob, akým sa zvukové vlny odrážajú od vonkajších častí našich uší.

Čo by sa však stalo, ak by sme do vonkajšej časti ucha implantovali malý kúsok silikónu? Práve na to sa pozrela Trapeauova nová štúdia, ktorá dospela k záveru, že tento zákrok by mohol mať za následok zmenu vnímania zvuku prichádzajúceho zvrchu alebo odspodu.

Kúsok silikónu mení naše vnímanie zvuku

Predtým, ako si dobrovoľníci do ucha vložili kúsok silikónu, dokázali dobre identifikovať, odkiaľ prichádzajú zvuky okolo nich. Po tom, ako si vložili predmet do ucha, ale mali značné problémy so správnym určením smeru, z akého zvuky prichádzali.

„Aj keď sme zvuk pustili sponad dobrovoľníkovej hlavy, on nám tvrdil, že zvuk prichádza zdola,“ približuje doktor Trapeau. Niečo zaujímavé nasledovalo po tom, ako sa účastníci po týždni vrátili na opätovné testovanie. Napriek tomu, že si od minula ani raz nezložili silikónovú vložku, tento raz dokázali opäť bezchybne lokalizovať pôvodcu zvuku prichádzajúceho zhora alebo zdola.

„Sme schopní lokalizovať zvuk, pretože poznáme tvar vlastných uší. Keď sa tento tvar zmení, potrebujeme nejaký čas na to, aby sme si na to zvykli.“

Uši menia náš pohľad na svet

Ďalšie prekvapenia vedcom prinieslo aj priebežné sledovanie mozgu účastníkov pomocou magnetickej rezonancie. Zistilo sa, že ak zvuk prichádza z vyššej polohy, neuróny naň nereagujú tak často. S pridaním silikónovej výplne sa ich aktivita ešte viac zhoršila.

„Tieto zistenia naznačujú, že na lokalizovanie zvuku v priestore mozog nezapája len doliehajúce zvukové vlny, ale aj nevedomé vnímanie spôsobu, akým sa uši podieľajú na modifikovaní tohto zvuku.“

Bližší výskum tohto fenoménu by v budúcnosti mohol priniesť dokonalejšie sluchové pomôcky, ale aj lepšie chápanie toho, ako tvar našich uší ovplyvňuje vnímanie sveta okolo nás.

Zdroj: Info.sk, DP, jneurosci.org, nytimes.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

7:07 07.05.2025Zdravie

Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

6:45 06.05.2025Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.