Ľudia s depresiou rozprávajú inak. Takto si ju okamžite všimnete!

Každý z nás má špecifický spôsob vyjadrovania, no zdá sa, že ľudí trpiacich depresiou sa dá identifikovať pomocou niektorých prvkov reči, ktoré majú spoločné. Toto ich charakterizuje.
Depresia u človeka mení všetko – spôsob, akým sa pohybuje, ako sa správa k svojmu okoliu, a dokonca aj to, ako rozpráva. Občas sa môže „jazyk depresie“ preniesť aj do písaného diela – všimnúť si to môžeme napríklad v dielach americkej spisovateľky Sylvie Plathovej či rockového speváka Curta Cobaina, z ktorých obaja trpeli depresiou.
Nová štúdia zverejnená na stránkach Clinical Psychological Science, klasifikovala slová do skupín, ktoré dokážu presne určiť, či niekto trpí depresiou alebo nie.
Obsah
Jazyk by sme mohli rozdeliť na dva prvky: obsah a štýl. Z hľadiska obsahu asi nikoho neprekvapí, že podľa štatistík depresívni ľudia častejšie používajú slová s negatívnym obsahom, zvlášť pokiaľ ide o prídavné mená ako „osamelý“, „smutný“ alebo „biedny“.
Zaujímavé je tiež používanie zámen. Ľudia s príznakmi depresie častejšie používajú zámená ako „ja“, „mňa“, pričom len zriedka hovoria „ona“, „ich“ a iné zámená poukazujúce na iné osoby. Vedci uvádzajú, že pri identifikovaní depresie prostredníctvom jazyka sú spoľahlivejšie práve zámená než prídavné mená.
Štýl
Z hľadiska štýlu sú podľa vedcov najspoľahlivejším ukazovateľom depresie „absolutistické slová“ ako „vždy“, „nič“ alebo „úplne“. Depresívni ľudia zvyknú svet vnímať ako čierny alebo biely, čo sa pretavuje aj do štýlu ich reči.
Rozumieť jazyku depresie nám dokáže pomôcť porozumieť spôsobu, akým myslia ľudia s jej príznakmi. Táto schopnosť má pre vedcov aj iné praktické využitie – pomocou automatickej textovej analýzy vykonávanej počítačom môžu určiť niekoľko rôznych porúch mentálneho zdravia z textov, aké sa dajú nájsť na blogoch a internetových fórach.
Počítače dnes už dokonca asistujú pri identifikácii iných špecifických podkategórií problémov s mentálnym zdravím, ako perfekcionizmus, problémy so sebavedomím alebo sociálna úzkostná porucha. V budúcnosti by sa vďaka tomuto systému mohlo určovanie týchto nedostatkov ešte viac zdokonaliť.
Vedci na záver upozorňujú, že je samozrejmé, že podobné vzorce v používaní jazyka môžeme používať aj bez toho, aby sme mali depresiu. To, či chorobou skutočne trpíme, sa dá dokázať až po nejakom čase.
Svetová zdravotnícka organizácia udáva, že v súčasnosti depresia trápi približne 300 miliónov ľudí po celom svete, čo je v porovnaní s rokom 2005 o 18 percent viac. Nové prostriedky identifikácie depresie sú v boji proti nej viac než žiadúcim prostriedkom.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.