Psychológovia poznajú skutočný vek, kedy sa z ľudí stanú dospelí

Podľa psychológov možno pozorovať viaceré zmeny obdobia dospievania. Nová definícia adolescentov by mohla mať vplyv aj na zákony.
Obdobie dospievania trvá oveľa dlhšie, ako bolo kedysi zvykom, tvrdia psychológovia. Tradičné obdobie dospievania, kedy sa z ľudí stávajú dospelí, sa končilo vo veku 19 rokov. Teraz niektorí vedci veria, že tento prechod sa začne diať až po 24. roku života. Takéto výsledky ukázala štúdia publikovaná v časopise The Lancet Child & Adolescent Health.
Mnohí mladí ľudia v súčastnosti vstupujú do manželského zväzku až po 30-tke. Pred niekoľkými desaťročiami by boli mnohí ženatí už po 20 rokoch života. Mladí ľudia tiež žijú so svojimi rodičmi dlhšie, ako predtým. Majú neskôr deti a dlhšie sa venujú vzdelaniu. Veľa mladých ľudí opúšťa domovy až po 25 rokoch.
Profesorka Susan Sawyer, prvá autorka štúdie, povedala:
"Vekové definície sú vždy svojvoľné, ale naša terajšia definícia dospievania je príliš obmedzená. Pri súčasnom vývoji by sa za adolescenciu mal považovať skôr vek od 10 do 24 rokov.”
Štúdia by mohla mať vplyv na zákony
Susan Sawyer uviedla, že rozšírenie definície adolescencie je rozhodujúce pre vypracovanie správnych "zákonov, sociálnych politík a systémov služieb". Ako dodáva:
"Hoci veľa právnych privilégií dospelých prichádza od veku 18 rokov, prijatie role dospelého a zodpovednosti sa zvyčajne objaví neskôr."
Puberta začína skôr
Predpokladá sa, že dospievanie začína na začiatku puberty, keď hormóny naštartujú prechod z detstva do dospelosti. Predtým sa to stávalo približne vo veku 14 rokov, ale lepšia výživa a prístup k zdravotnej starostlivosti zaznamenal vo väčšine rozvinutých krajín pokles na vek 10 rokov.
Ako uvádzajú autori štúdie:
"Obdobie prechodu od detstva do dospelosti teraz zaberá väčšiu časť životného cyklu ako kedykoľvek predtým a to v čase, keď bezprecedentné sociálne sily, vrátane marketingu a digitálnych médií ovplyvňujú zdravie a blahobyt v týchto rokoch."
Podľa psychológov by sme tak mali zvážiť definíciu adolescencie.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.