Predstavivosť znižuje bolesť: Keď si poviete, že niečo nebude bolieť, budete trpieť menej

Nová štúdia potvrdila fascinujúce fakty, ktoré by mohli pomôcť mnohým pacientom.
Pokiaľ ide o bolesť, vaša psychika tu zohráva omnoho väčšiu úlohu než by ste možno predpokladali. Nový výskum z Holandska prišiel zo zistením, že ak si v danej situácii sami predstavíte, že je niečo menej bolestivé, môže vám to uľahčiť to, čo prežívate.
Placebo vs. nocebo efekt
Holandská doktorandka Kaya Peerdemanová z Leidenskej univerzity uskutočnila experiment, ktorý sa opieral o využitie placebo efektu na zníženie pocitu bolesti. Táto teória vychádza z toho, že naše skúsenosti sú ovplyvnené našimi očakávaniami - takže ak si predstavíte, že niečo nebude bolieť, situáciu to môže značne zlepšiť. Z toho vyplýva, že môžete pracovať so svojou predstavivosťou a využiť ju pre svoj prospech.
Pomocou rôznych cvičení, ktoré účastníci výskumu absolvovali, sa ukázalo, že do určitej miery dokážeme kontrolovať, aké bolestivé budú naše skúsenosti.
Placebo efekt je dobre známy. Ľudské očakávania manipuluje tak, že ľudia po určitom spôsobe liečby veria, že sa budú cítiť lepšie. Opačnou stránkou mince je tzv. nocebo efekt, pri ktorom ľudia očakávajú, že liečba alebo jej spôsob zhorší ich zdravotný stav, a ten sa v dôsledku ich očakávaní skutočne zhorší. Ak si teda predstavujú, že bude bolesť intenzívejšia, presne tak ju budú aj pociťovať.
Experiment s ľadovou vodou
Výskumníčka chcela dokázať, že keď si predstavujete niečo, čo znižuje bolesť, malo by to zabrať a daná situácia by pre vás naozaj mala byť menej bolestivá. Aby vytvorila podmienky pre bolestivý zážitok, pripravila vedro s ľadovou vodou. Ľudia potom mali do vody ponoriť svoju ruku.
Prvá skupina ľudí ponorila do vody ruku a vyhodnotila svoju bolesť. Druhá skupina si mala predstavovať, že má na sebe teplé ochranné vodotesné rukavice, ktoré by ich ochránili pred mrazivými teplotami. Keďže očakávali menšiu bolesť, skutočne to tak aj cítili.
Účinok predstavivosti závisí aj na tom, čo vám druhý človek hovorí, vysvetlila Peerdemanová. Pre účinok liečby je totiž veľmi dôležité, aké informácie ste dostali o placebe a o liečbe. Toto zistenie je podľa nej dôležité predovšetkým pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Poukazuje na to, aké dôležité sú ich pokyny pre pacientov.
Chce pomôcť pacientom od bolesti
Hoci výskumníčka pracovala so zdravými ľuďmi, dúfa, že výsledky jej štúdie pomôžu pacientom, ktorí trpia chronickými bolesťami a inými ťažkosťami a úspech jej experimentu sa začne využívať v klinickej praxi. Denník Daily Mail citoval jej slová:
„Fantázia má vplyv na očakávania pacientov a v dôsledku toho, čo si predstavujú, môže znížiť bolesť, ktorú pociťujú.”

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.