• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Meteorológovia vydali výstrahu pred snežením, niekde môže napadnúť až 15 cm snehu

  • 11:44 21.01.2018
  • Bratislava
Meteorológovia vydali výstrahu pred snežením, niekde môže napadnúť až 15 cm snehu

Slovenský hydrometeorologický ústav varuje nielen pred snehom, ale aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov.

Na väčšine územia Slovenska môže snežiť, niekde môže napadnúť 10 až 15 centimetrov snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého stupňa.

Platia takmer pre celé Slovensko, okrem severnej a severovýchodnej časti krajiny. Najviac snehu by malo napadnúť v okolí Levíc, Banskej Bystrice, Zvolena, Veľkého Krtíša, Rimavskej Soboty či Rožňavy.

Meteorológovia varujú nielen pred snehom, ale aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Vodiči by preto mali byť na cestách opatrnejší. Výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi má platiť aj v pondelok (22.1.), a to pre západné a východné Slovensko.

Cesty sú miestami zľadovatené

Na sneh a prípadnú poľadovicu upozorňuje aj Slovenská správa ciest (SSC). „Vplyvom nízkych teplôt môžu byť vlhké až mokré vozovky ciest I., II. a III. triedy na území SR miestami zľadovatené,“ píšu cestári na webe.

Vodiči by si mali dávať väčší pozor aj v lokalite Hričovské Podhradie, kde je pre silné sneženie dohľadnosť do 100 m. SSC zároveň pripomína, že na ceste III/584 Srdiečko - Bystrá je povinné použiť snehové reťaze pre všetku dopravu.

Horské priechody (HP) Donovaly (cesta I/59) a Šturec (cesta I/14) sú pre husté sneženie uzatvorené pre nákladnú dopravu nad 10 m dĺžky. HP Šútovce (cesta III/1774) je uzatvorený pre vozidlá nad 10 m dĺžky.

Cestári tiež informujú, že všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je vlhký až mokrý. Výnimkou je R1 v úseku Žiar nad Hronom - Banská Bystrica, R2 Budča - Zvolen - Kriváň, R3 Trstená - Tvrdošín a R4 vo Svidníku, kde je na vozovke vrstva kašovitého snehu do dvoch centimetrov.

Zjazdné sú aj cesty I., II. a III. triedy. Povrch vozoviek je prevažne mokrý, miestami pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov.

V obvodoch Lučenec, Banská Štiavnica, Štós, Machnáč, Polkanová, Zvolen, Bytča, Kokava nad Rimavicou, Poltár a Žilina je na vozovkách II. a III. triedy vrstva čerstvého až utlačeného snehu do štyroch až piatich centimetrov,“ dopĺňajú cestári. Kašovitý, utlačený alebo čerstvý sneh je aj na horských priechodoch.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu

Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu

VČERA - 21:50Domáce

Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje na nevyhovujúcu zeleninu.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať

VČERA - 21:14Domáce

Výrobok z obľúbeného reťazca môže ohroziť zdravie.

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

VČERA - 19:30Domáce

Mladý muž zahynul počas prvomájových osláv.

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci

VČERA - 18:34Domáce

Odsúdil to aj minister vnútra SR.

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík

VČERA - 18:22Domáce

Zbierka Modrý gombík má po devätnástykrát pomôcť hladujúcim deťom. Prebiehať bude od 12. do 18. mája. Verejnosť do nej môže prispieť viacerými spôsobmi.