Muž sa rozhodol potlačiť kýchnutie. Toto sa mu stalo s krkom

Nabudúce, keď vás v nose začne štekliť, kýchnutie radšej nepotláčajte. Mohli by ste dopadnúť tak, ako tento 34-ročný nešťastník.
V utorok 16. januára britské médiá písali o prípade 34-ročného pacienta z Leicestru, ktorý sa pokúsil potlačiť kýchnutie zavretím úst a zablokovaním oboch nosných dierok rukou. Tento neuvážený čin mu podľa lekárskeho záznamu uverejneného na stránke BMJ Case Reports „prederavil“ hrtan.
V momente, keď k tomu došlo, pacient cítil „prasknutie“ v hrdle, ktoré sprevádzalo roztrhnutie mäkkého tkaniva v týchto miestach. Poranenie mužovi spôsobilo ťažkosti s prehĺtaním a takmer úplne mu znemožnilo rozprávať.
Keďže k roztrhnutiu hrtana nedochádza často (zvyčajne ho spôsobí vracanie, reflux alebo intenzívny kašeľ), doktorov tento prípad mimoriadne prekvapil.
Keď lekári odhalili príčinu pacientovej nevoľnosti, museli rýchlo konať. Kvôli natrhnutiu hrtanu sa do okolitého tkaniva a hrudných svalov dostávali vzduchové bubliny, ktoré začali praskať v oblasti krku a hrudného koša.
Okrem bolesti bol muž vystavený riziku infekcie. Nemocničný personál mu týždeň podával infúzie, aby sa predišlo tejto komplikácii. Po týždni mohli pacienta prepustiť s odporúčaním neblokovať v budúcnosti kýchnutia.
Môže dôjsť k poraneniu ďalších orgánov
Ako uvádza otorinolaryngológ Richard Harvey, nejde o zvyčajný prípad, no rozhodne nie je ani jedinečný. Harvey si spomenul na podobný prípad z roku 2011, v ktorom sa tiež vzduch nahromadil tam, kde nemal. „Zadržiavaním kýchnutia si môžete poškodiť aj ďalšie veci. Vzduch sa vtedy môže dostať až do vašej očnice.“ Aj keď tento stav nespôsobuje slepotu, spája sa s nepríjemným výzorom vytlačených očí.
Ojedinele môže dôjsť k prechodu vzduchu do čelovej dutiny a mozgu. Tomuto zraneniu sú pri zadržanom kýchnutí obzvlášť náchylní ľudia po operácii v oblasti nosných dutín. Ako dodáva Harvey, existujú aj prípady, keď pacient kvôli tomuto zlozvyku prišiel o sluch. Najlepším odporúčaním odborníka je preto nechať kýchnutiu voľný priestor za každých okolností.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.