Trpíte sezónnou depresiou? Vylieči vás vitamín, ktorý podporuje zdravie vašej psychiky

Ide o poruchu, ktorou trpí až 10 percent populácie.
Sezónna afektívna porucha (SAD) má príznaky podobné klasickej depresii, vyskytuje sa však sezónne v určitom čase roka a táto porucha nálady sa prejavuje v súvislosti s ročnými cyklami. Spoznáte ju podľa toho, že máte pochmúrnejšiu náladu a cítite chronickú únavu, uvádza portál Zdravie. Okrem energie vám chýba aj radosť zo života.
Telu chýba vitamín D
Spúšťačom celého problému je zvýšená tvorba melatonínu, pretože v tomto období roka je viac tmy a organizmus pociťuje nedostatok hormónu serotonínu, ktorý podľa portálu Fit štýl zaviňuje málo slnečných lúčov a svetla.
Nová štúdia publikovaná v časopise Medical Hypotheses tvrdí, že za prejavy spôsobené touto poruchou môže nedostatok vitamínu D. Ten je dôležitý nielen pre telesné zdravie, ale pomáha nás tiež chrániť pred depresiou a podporuje duševné zdravie.
Doktor Alan E. Stewart, ktorý bol vedúcim štúdie, sa vyjadril:
„Sezónna afektívna porucha pravdepodobne ovplyvňuje až 10% populácie v závislosti od geografickej polohy a ide o typ depresie, ktorá súvisí so zmenami počas roka.”
U ľudí trpiacich touto poruchou sa každý rok opakujú rovnaké príznaky. Začínajú sa na jeseň a pokračujú aj v zimných mesiacoch. Kolísanie hladiny vitamínu D má podľa vedcov priamu súvislosť s dostupnosťou slnečného žiarenia podľa sezóny.
Ako tomu zabrániť?
Pre duševné zdravie je teda mimoriadne dôležité udržiavanie adekvátnej hladiny tohto vitamínu. Pomôže vám, ak každý deň budete aspoň niekoľko minút na slnku.
Vitamín D sa však nachádza aj v niektorých potravinách, z ktorých si ho môžete doplniť. Podľa portálu Healthline sú to najmä sardinky, losos, tuniak, ustrice, olej z tresčej pečene, vaječné žĺtky či huby.
Ak však patríte k vegetariánom alebo nemáte radi ryby, prírodné zdroje vitamínu D sú pre vás obmedzené. Niektoré ďalšie potraviny však bývajú o tento vitamín obohatené. V niektorých krajinách je to kravské mlieko, môže to byť aj sójové mlieko, pomarančový džús či ovsené vločky.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.