Bývalí fajčiari by si mali do jedálnička zaradiť tieto dve potraviny, pomôžu im s pľúcami

Má to len jeden ľahko prekonateľný háčik: Musia byť čerstvé.
Štúdia, ktorú vykonala Johns Hopkins Bloombergova škola verejného zdravotníctva, prišla na to, že dospelí, ktorí denne zjedli dve paradajky a viac ako tri porcie jabĺk, vykazovali nižšie tempo oslabenia činnosti pľúc, než tí, ktorí denne zjedli menej ako jeden kus paradajky a jablka.
Výsledky sa však podľa vedcov dostavia len v prípade, že ide o čerstvé potraviny. Zaváraniny a spracované paradajky a jablká teda v tomto ohľade nerobia žiadne zázraky.
Dobrá správa pre tých, ktorí sa rozhodli pre zdravší život
Škola dospela k výsledkom zhodnotením stravovacích návykov a činnosti pľúc viac ako 650 dospelých v roku 2012 a o desať rokov neskôr. Išlo prevažne o účastníkov z Nemecka, Nórska a Veľkej Británie.
Dobrovoľníci mali za úlohu takisto vyplniť dotazník o ich celkovej životospráve, a vedci si zaznamenali aj ich vek, výšku, pohlavie, BMI, sociálno-ekonomické postavenie, fyzickú aktivitu a celkový výdaj energie.
Výsledky sme na internete mohli nájsť až v decembri 2017, keď ich odborníci publikovali v European Respiratory Journal. Podľa článku vo vedeckom časopise spojenie medzi stravovaním a činnosťou pľúc bolo oveľa silnejšie v prípade bývalých fajčiarov.
Nález pomôže všetkým
Nález vedcov vedie k presvedčeniu, že v týchto dvoch druhoch potravy sa zrejme musia nachádzať živiny, ktoré v priebehu 10 rokov pomohli bývalým fajčiarom opraviť škody napáchané na ich pľúcach. Tieto poznatky sú pritom užitočné nielen pre bývalých fajčiarov, ale prakticky pre každého.
„Funkcia pľúc sa začína oslabovať približne vo veku 30 rokov, pričom u každého prebieha inou rýchlosťou, čo závisí najmä od všeobecného zdravotného stavu konkrétneho človeka,“ uvádza vedúca autorka štúdie, doktorka Vanessa Garcia-Larsen.
„Náš výskum naznačuje, že denná konzumácia zvýšeného množstva ovocia a zeleniny môže spomaliť oslabenie funkcie pľúc, ktoré sa dostavuje s príchodom vyššieho veku, a dokonca môže odstrániť poškodenia spôsobené fajčením.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.