• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
10°Bratislava

Žirinovskij chce opäť bojovať o funkciu prezidenta v Rusku

  • 15:53 21.11.2017
  • Moskva
Žirinovskij chce opäť bojovať o funkciu prezidenta v Rusku

V prezidentských voľbách v Rusku kandidoval už päťkrát.

Kandidátom v prezidentských voľbách v Rusku bude aj líder Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij.

Podľa agentúry Interfax o tom v utorok informoval podpredseda Štátnej dumy za LDPR Igor Lebedev s tým, že ide o jednomyseľný výsledok hlasovania najvyššej rady strany a vedenia jej frakcie v Štátnej dume.

Žirinovskij kandidoval v prezidentských voľbách v Rusku už päťkrát: v rokoch 1991, keď získal 7,81 percenta hlasov, ako aj v rokoch 1996 (5,78 percenta), 2000 (2,7 percenta), 2008 (9,35 percenta) a v roku 2012, keď mu svoj hlas odovzdalo 6,22 percenta voličov.

Svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa v Rusku uskutočnia na jar budúceho roku, už avizoval opozičný politik Alexej Navaľnyj, moderátorka a aktivistka Xenija Sobčaková, líder liberálnej strany Jabloko Grigorij Javlinskij, televízna moderátorka Jekaterina Gordonová a podnikateľ Sergej Polonskij.

Pokiaľ ide o Navaľného, predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová vyhlásila, že tento politik sa vzhľadom na usvedčenie z trestného činu nemôže uchádzať o prezidentský úrad najbližších desať rokov, ak ho súd nezbaví viny i trestu.

Samotný Navaľnyj je však presvedčený o tom, že ruská ústava mu takúto možnosť ponecháva. Tvrdí, že ústava umožňuje, aby kandidoval ktorýkoľvek občan Ruskej federácie s výnimkou tých, ktorí si odpykávajú trest odňatia slobody.

Pamfilovová však na margo tohto tvrdenia uviedla, že vyhláseniami o svojom práve kandidovať v prezidentských voľbách Navaľnyj lživo vykladá ústavu Ruskej federácie. Ústavný súd podľa nej pred niekoľkými rokmi zverejnil svoj nález, na základe ktorého medzi volebným zákonom a ústavou nie je nijaké protirečenie.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

VČERA - 21:14Zahraničné

V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit

VČERA - 21:12Zahraničné

Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu

VČERA - 18:55Zahraničné

Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika

VČERA - 17:30Zahraničné

Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy

VČERA - 17:04Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.