• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.9.2021Meniny má Zdenka
15°Bratislava

Beňová a Žitňanská: Sexuálne obťažovanie na pracoviskách je neprípustné

  • 20:32 25.10.2017
  • Štrasburg
Beňová a Žitňanská: Sexuálne obťažovanie na pracoviskách je neprípustné

Sexuálne obťažovanie na pracovisku je citlivá téma, nemalo by k nemu dochádzať a jeho páchatelia musia byť potrestaní. Zhodli sa na tom eurosposlankyne Monika Beňová (Smer-SD) a Jana Žitňanská (Nova) po stredajšej rozprave Európskeho parlamentu (EP) k tejto téme.

Vedenie europarlamentu berie správy o sexuálnom obťažovaní, ku ktorému malo dôjsť v priestoroch tejto inštitúcie a o ktorom informovali viaceré európske médiá, veľmi vážne a vyvíja iniciatívy na riešenie tohto javu. V pléne EP to uviedol jeho predseda Antonio Tajani. Spresnil, že europarlament má poradný výbor poslancov, ktorí sa zaoberajú sťažnosťami na všetky formy obťažovania medzi asistentmi a členmi EP. Doteraz výbor neriešil sťažnosti na sexuálne obťažovanie.

Monika Beňová zo skupiny socialistov a demokratov (S&D), ktorá je členkou Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci priznala, že sa väčšina obetí bojí oznámiť prípady obťažovania zo strany nadriadených alebo kolegov na pracovisku zo strachu, že prídu o svoje pracovné miesto. Upozornila, že celkovo sa spoločnosť k tejto téme stavia negatívne, o čom môžu hovoriť aj ženské obete domáceho násilia, ktoré policajti neraz pošlú domov, nech si spory vyriešia s manželom.

Je to ďalšia z aktivít Európskeho parlamentu, kde chceme upozorniť na to, že k týmto aktivitám dochádza. Chceme členské štáty vyzvať, aby prijali príslušnú legislatívu, ktorá by chránila oznamovateľky takéhoto zaobchádzania na pracovisku,“ uviedla Beňová.

Spresnila, že v rámci pracovnoprávnych vzťahov je to vec vnútroštátnej legislatívy členských krajín. Ak by sa však jednalo o agendu na úrovni trestného práva, tak EP by - v súčinnosti s Európskou komisiou a Radou - mohol prijať nejaké legislatívne opatrenie záväzné pre všetky krajiny Únie.

Je smutné, že je podozrenie že aj v inštitúciách EÚ k tomuto dochádza. Našou úlohou je byť akousi výkladnou skriňou, aby sme vysielali pozitívne informácie do spoločnosti a aby ľudia videli, že to, ako sa správame v Európskom parlamente, je korektné,“ odkázala na články médií o sexuálnom obťažovaní v EP. Dodala, že ak k tomu došlo, treba vyvodiť dôsledky, pomenovať vinných poslancov a aj ich potrestať. K samotnému trestu by však museli prikročiť členské štáty z ktorých poslanci pochádzajú, lebo europarlament môže vyšetrovať a postihovať svojich členov len krátením financií a pracovných výhod. „To ale nie je dostatočný trest za sexuálne obťažovanie podriadenej,“ skonštatovala Beňová.

Europoslankyňa Žitňanská z Výboru EP pre práva žien a rodovú rovnosť, ktorá je členkou frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR) pripomenula, že k sexuálnemu obťažovaniu dochádza na mnohých pracoviskách. Pozná prípady aj zo svojho predošlého pôsobenia v Národnej rade SR a v slovenských médiách.

Ten ľad je veľmi tenký - rozpoznať kedy už ide o obťažovanie a kedy ide o prejav nejakej pozornosti či kompliment,“ upozornila. Podľa nej každý muž a žena by na pracovisku mali rešpektovať jeden druhého. „Pri viditeľnom sexuálnom obťažovaní, či už verbálnom alebo fyzickom, by sa žena nemala báť povedať, že to je za hranicou prípustného a ak to druhá strana nerešpektuje, tak vec treba riešiť,“ dodala.

Žitňanská upozornila, že takéto situácie sú pre ženy na pracovisku zahanbujúce, majú obavy o svoje pracovné miesta, aj preto spoločnosť nesmie nechať obete takéhoto správania napospas ich trápeniu, podržať ich, podporovať a umožniť zverejnenie takýchto prípadov. Jeden z návrhov, ktoré odzneli v pléne EP, podľa nej vyzýva na finančný postih páchateľov v prospech obetí. Možno by to mnohých odradilo od hlúpych poznámok či nemiestnych návrhov na adresu žien, myslí si Žitňanská.

V širšom meradle treba podľa nej bojovať proti týmto praktikám slušnou výchovou v školách a v rodinách, aby boli deti vedené k rešpektu voči druhému pohlaviu. Podľa Žitňanskej je namieste zamyslieť sa aj nad tým, že neraz je žena vykresľovaná v reklame ako „tovar“, čo môže niektorých mužov zvádzať k tomu, aby sa k ženám správali ľahkovážne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Portugalsko od 1. októbra zruší núdzový stav a uvoľní väčšinu opatrení

Portugalsko od 1. októbra zruší núdzový stav a uvoľní väčšinu opatrení

DNES - 22:01Zahraničné

Portugalsko od 1. októbra vstúpi do tretej, poslednej fázy uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus bol opäť nominovaný na šéfa WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus bol opäť nominovaný na šéfa WHO

DNES - 22:01Zahraničné

Tento post Tedros zastáva od mája roku 2017 ako vôbec prvý zástupca Afriky.

Firma Novavax požiadala WHO o schválenie svojej vakcíny proti covidu

Firma Novavax požiadala WHO o schválenie svojej vakcíny proti covidu

DNES - 21:11Zahraničné

Americká farmaceutická firma Novavax a indická spoločnosť Serum Institute of India vo štvrtok oznámili, že požiadali WHO o schválenie svojej vakcíny proti koronavírusu na núdzové použitie.

Srbské jednotky na hraniciach s Kosovom sú v pohotovosti, situácia je napätá

Srbské jednotky na hraniciach s Kosovom sú v pohotovosti, situácia je napätá

DNES - 20:39Zahraničné

Napätá situácia na kosovsko-srbskej hranici sa vo štvrtok ešte viac vyostrila po incidente, keď kosovská polícia údajne brutálne zbila troch srbských demonštrantov.

Navaľnyj obvinil Google a Apple, že sa stali Putinovými komplicmi

Navaľnyj obvinil Google a Apple, že sa stali Putinovými komplicmi

DNES - 19:46Zahraničné

Podobne sa zachoval aj kanál YouTube či cloudová služba Telegram.