Vedci odhalili, v ktorej časti dňa ste najviac tvoriví

Na kreatívnych projektoch je ideálne pracovať iba v určité časové obdobie počas dňa.
Štúdia z roku 2011 publikovaná v časopise Thinking & Reasoning, možno odhalila tajomstvo, kedy je najlepší čas počas dňa, keď ste najviac invenční a tvoriví. Autorky štúdie Mareike B. Weith a Rose T. Zacks sa zamerali na to, ako denný čas ovplyvňuje schopnosť kreatívneho riešenia problémov.
"Inhibičné procesy" riadia tok informácií z myslenia a vnímania a pomáhajú zabrániť tomu, aby sa váš mozog rozptyľoval. Weith a Zacks v úvode zistili, že inhibičné procesy sa menia v závislosti na čase.
Ráno alebo večer?
V štúdii 428 univerzitných študentov uviedlo, či sa cítia viac ako ranné vtáčatá alebo ako nočné sovy. Ich výber určil buď ráno alebo večer ako ich "optimálny" čas. 223 študentov malo jednoznačnú preferenciu rána alebo večera. Pre 28 z nich bolo optimálne ráno a 195 sa domnievalo, že pracujú najlepšie vo večerných hodinách.
Účastníkom bol potom náhodne priradení denný čas na dokončenie súboru problémov, ktoré im zadali výskumníčky. Tieto problémy si vyžadovali buď analytické alebo intuitívne myslenie.
Výsledky ukázali, že všetci účastníci najlepšie intuitívne mysleli počas svojho "neoptimálneho" času. Intuitívne myslenie si vyžaduje kreativitu, pretože zahŕňa vyhľadávanie informácií z iných častí vášho mozgu. Ranným vtáčatám sa v týchto veciach darilo vo večerných hodinách a naopak.
Počas optimálneho času ste efektívni, no nie kreatívni
Váš mozog dokáže lepšie odfiltrovať rozptýlenia počas "optimálneho" času, čo znamená, že ste viac pozorní a sústredení na konkrétny problém. Toto sústredenie znamená, že je menej pravdepodobné, že budete hľadať kreatívne riešenie.
Takže ľudia, ktorí radi vstávajú skoro ráno, by mali čakať až do večera, tesne pred spaním, aby napísali svoj román. Nočné sovy by mali začať pracovať na svojich projektoch akonáhle ráno vstanú, respektíve po tom, ako sedem až osemkrát zaklapnú budík.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.