• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.5.2024Meniny má Monika
15°Bratislava

Viete si priznať chybu? Toto je dôvod, prečo to niektorí ľudia nedokážu

  • 18:41 23.05.2017
  • Bratislava
Viete si priznať chybu? Toto je dôvod, prečo to niektorí ľudia nedokážu

Psychológovia zistili, čo sa skrýva za touto tvrdohlavosťou.

Psychológovia prezradili časopisu New York Times dôvod, prečo si často nechceme priznať, že sa mýlime. Nazýva sa to "kognitívna disonancia" a je to stresujúci pocit, kedy v mysli naraz držíte dve protichodné myšlienky. Stáva sa to napríklad, keď urobíte niečo zle a potom sa presvedčíte, že ste nevinní a chyba je na strane niekoho iného.

Psychologička Carol Tavris hovorí:

"Kognitívna disonancia je to, čo cítime, keď vnímanie seba samého (self-koncept) - som chytrý, som láskavý, som si istý, že toto je pravda - je ohrozené dôkazom, že sme urobili niečo, čo nebolo rozumné, že sme urobili niečo, čo zranilo inú osobu, alebo že to, v čo sme verili, nie je pravda."

Travis hovorí, že disonanica je nepríjemná, a preto ju chceme redukovať. V podstate ľudia radšej menia udalosti, než vnímanie samého seba.

Potvrdzuje to tiež štúdia publikovaná v časopise European Journal of Social Psychology v roku 2012 o neochote človeka ospravedlniť sa. Podľa štúdie sa ľudia neradi ospravedlňujú, pretože keď tak nemusia urobiť, cítia sa nadradene a udržia si sebaúctu. "V podstate ospravedlnenie poskytuje príjemcom silu," uviedol autor štúdie Tyler Okimoto. No ospravedlnenie je dôležité v medziľudskej komunikácií a aj pocity iného človeka by nás mali zaujímať.

Ako zmeniť svoje správanie

Prvým krokom je rozpoznanie kognitívnej disonancie. Zvyčajne sa prejavuje ako zmätok, stres, rozpaky alebo vina. Tieto pocity nemusia nutne znamenať, že ste na vine, ale môžete ich aspoň použiť ako pripomienku, aby ste mohli preskúmať situáciu z nestrannej perspektívy a objektívne sa pýtať, či ste na vine.

Podobne sa naučte rozpoznať svoje obvyklé odôvodnenia. Spomeňte si na moment, kedy ste vedeli, že nemáte pravdu, ale snažili sa to ospravedlniť. Spomeňte si, aké to bolo, keď ste sa snažili racionalizovať vaše správanie a v budúcnosti si pri takomto pocite pripomeňte, že je to kognitívna disonancia.

Podľa Okimota tiež pomáha pripomenúť si, že ľudia ľahšie odpúšťajú, než si myslíte. Znaky ako úprimnosť a pokora vás robia viac človekom. Na druhej strane, ak je nepochybné, že vina je na vašej strane, odmietanie ospravedlniť sa odhaľuje nízke sebavedomie.

"Ak je všetkým jasné, že ste urobili chybu," povedal Okimoto, "tvrdohlavosť skutočne ukazuje ľuďom slabosť charakteru, nie silu."

Ako ste na tom vy? Ste ochotní si priznať chybu, alebo si skôr tvrdohlavo stojíte na svojom názore?

Zdroj: Info.sk, TM, onlinelibrary.wiley.com, nytimes.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Prečo pivo chutí lepšie chladené? Tento dôvod vás prekvapí

​Prečo pivo chutí lepšie chladené? Tento dôvod vás prekvapí

VČERA - 22:06Zaujímavosti

Nie je to len o osviežení počas horúcich dní. Pivo v skutočnosti lepšie chutí chladené najmä preto, ako sa alkohol správa pri rôznych teplotách.

Kalkulačka smrti presne odhalí, ako dlho budete žiť. Pred týmto však odborníci varujú

Kalkulačka smrti presne odhalí, ako dlho budete žiť. Pred týmto však odborníci varujú

20:47 05.05.2024Zaujímavosti

Experti varujú pred použitím kalkulačky smrti poháňanej umelou inteligenciou.

6 zvláštnych prejavov správania na smrteľnej posteli

6 zvláštnych prejavov správania na smrteľnej posteli

19:53 05.05.2024Zaujímavosti

Ošetrovateľka v hospici sa pri umierajúcich pacientoch stretla s tými najzvláštnejšími druhmi správania. V jednom zo svojich videí hovorí o tých najčastejšie sa vyskytujúcich.

Vďaka týmto trikom nájdete jablká v obchodoch po celý rok

Vďaka týmto trikom nájdete jablká v obchodoch po celý rok

19:32 05.05.2024Zaujímavosti

Chémia nám pomáha udržiavať jablká dostupné po celý rok, takže si ich môžete v obchodoch kúpiť prakticky neustále.