Najlepšia rada pre krásu, ktorú vám vedci môžu dať

Niekedy sú najzjavnejšie veci najpravdivejšie a dokazuje to aj táto nová štúdia.
To, že počas spánku kvitneme do krásy je zjavne pravda, ako tvrdí nová štúdia. Štúdia testovala účinky nedostatočného spánku počas 2 po sebe nasledujúcich nocí.
Výsledky štúdie dokazujú, že len 2 po sebe idúce noci zlého spánku spôsobujú, že sa zdáte byť menej atraktívny. A nielen to, dokonca sa vám budú chcieť iní vyhnúť.
Čítajte: Prečo by ste si mali zdriemnuť?
Kvitneme do krásy
Vedci si myslia, že úbytok atraktivity v dôsledku zlého spánku vedie k menej zdravému vzhľadu a bledej tvári. A keďže štúdia prebiehala vo Švédsku a skúmala len belochov je jasné, že práve na nich sa tento faktor vďaka bledšej pleti značne prejavil.
Autori štúdie píšu:
"Keď bol subjektom obmedzený spánok pred fotografovaním, boli menej ochotné spoločensky spolupracovať ako v porovnaní s tým, keď im boli dopriate dve noci dobrého spánku."
Zaujímavé je, že efekt funguje aj naopak a teda ľudia majú menšiu chuť sa stýkať s osobami, ktoré majú nedostatok spánku.
“Zaujímavé je, že znížená ochota socializovať s osobami s obmedzenou funkciou spánku nebola len dôsledkom ich menej atraktívneho, menej zdravého, ospalšieho alebo menej dôveryhodného vzhľadu.”
Priebeh štúdie
Štúdia zahŕňala hodnotenie dvoch fotografií 25 dobrovoľníkov. Jedna bola urobená po normálnom spánku (cca 7,5 hodiny). Druhá fotka bola vyfotografovaná po dvoch po sebe nasledujúcich nociach chabého spánku okolo 4,5 hodiny. Všetky fotky boli urobené bez mejkapu a s vyčesanými vlasmi.
Je zaujímavé, že nie všetci účastníci vyzerali zle po nedostatočnom spánku. Tento faktor sa týkal však len dvoch účastníkov štúdie.Väčšina ľudí vyzerala menej atraktívna, ospalšia a menej zdravá po obmedzenom spánku.
Prečo sa ľudia vyhýbajú ostatným, ktorí sa zdajú byť unavení?
Autor štúdie píše:
"... ľudia by mali byť citliví na históriu spánku iných, pretože to môže naznačovať niečo o ich zdraví, ako aj o ich schopnosti sociálnej interakcie. Nedávne zistenia ukazujú, že akútna deprivácia spánku a unavený vzhľad súvisia so zníženou atraktívnosťou a zdravím, ako to vnímajú iní. To naznačuje, že človek by sa mohol tiež vyhnúť kontaktu s osobami, ktoré trpia nedostatkom spánku alebo ospalosťou,čo by mohla byť stratégia na zníženie zdravotného rizika a nepriaznivých interakcií."
Ak teda chcete pomôcť svojej kráse a atraktivite, rozhodne si doprajte poriadny spánok.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.