BAJANÍK: Štefánik presvedčil svet, že Slováci sú národ s vlastnou identitou

Najväčšia zásluha Milana Rastislava Štefánika bola v tom, že presvedčil Západ a Východ, že sme jeden samostatný národ s vlastnou identitou, dejinami, koreňmi a fundamentom, ktorý musí byť akceptovaný ako bežný a rovnocenný partner.
Na dnešnej pietnej spomienke pri príležitosti výročia smrti M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji to vyhlásil predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej v Dunajskej Lužnej Stanislav Bajaník.
„Štefánik je nielen tvorcom československej štátnosti, ale aj slovenskej autonomistickej myšlienky,“ povedal Bajaník. Pripomenul, že Štefánik bol medzi tými, ktorí už v roku 1914 na ruskom fronte požadovali vznik Československej republiky, v ktorej by Slovensko malo autonómne postavenie. Bajaník vyjadril presvedčenie, že vďaka takýmto pietnym spomienkam funguje Štefánikova osobnosť, svetová osobnosť Slováka, Slovana, Európana a vedca v povedomí mladých ľudí nielen ako súčasť školských osnov. Budú si pamätať príchod na pietne miesta, na ktoré v budúcnosti opäť zavítajú.
Podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Róberta Ondrejcsáka zasvätil Štefánik celý svoj život snahe o dosiahnutie samostatnosti slovenského národa a celé roky na tento cieľ sústreďoval svoju prácu. „Bol vojakom a bojovníkom v pravom slova zmysle. Naplno využil svoje vycibrené strategické myslenie, diplomaciu, odhodlanie, schopnosť prispôsobiť sa okolnostiam a proeurópsku orientáciu,“ dodal Ondrejcsák.
Pietna spomienka bola záverečným bodom programu Vlasteneckej pochôdzky po slovenskom juhu po štefánikovských stopách Šamorín – Dunajská Lužná – Ivanka pri Dunaji. Okrem jej účastníkov sa spomienky zúčastnili a vence k mohyle položili aj srbský veľvyslanec na Slovensku Šani Dermaku, zástupcovia talianskeho a francúzskeho veľvyslanectva, ministerstiev SR, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, starosta Ivanky pri Dunaji Ivan Schreiner, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský a ďalší hostia.
Milan Rastislav Štefánik bol slovenský politik, diplomat, vojak, vedec. Zohral kľúčovú úlohu pri formovaní česko-slovenského zahraničného odboja a založení prvej Československej republiky. Zomrel pri návrate do vlasti 4. mája 1919, keď sa jeho lietadlo náhle zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. V roku 1923 bola na tomto mieste postavená mohyla v tvare pyramídy podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča.

Sokolová: Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na dezinfekciu ako návleky
Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na alkoholovú dezinfekciu rúk ako návleky na obuv.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. mája oficiálne spustilo Národnú linku na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje bezplatné dištančné psychologické poradenstvo.

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur
Polícia koncom minulého týždňa na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee zaistila viac ako deväť kilogramov kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur.

M. Šutaj Eštok: Ak by médiá presunuli diskusie na iný deň, budem to rešpektovať
Politici by nemuseli Slovensko otravovať hádkami v nedeľu. Myslí si to šéf koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Prezident sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu o neziskových organizáciách
Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách.