Kolísanie cukru zhoršuje diabetes, hypoglykémia môže končiť aj smrťou

Výkyvy glykémie - hladiny cukru v krvi majú negatívny vplyv na kvalitu života diabetikov.
Príliš vysoké i príliš nízke hodnoty glykémie zhoršujú stav ochorenia a sú príčinou vážnych akútnych i chronických komplikácií diabetu. Slovenská diabetologická spoločnosť odporúča diabetikom dosahovať hodnoty glykémií od 4,0 - 7,2 mmol/l nalačno a 5,0 - 9,0 mmol/l po jedle.
„Metabolické ochorenie cukrovka hrozí rôznymi komplikáciami, ktoré rozoznávame ako akútne a chronické. Cukrovka je ochorenie, ktoré nebolí, ale plíživo, keď nie je dobre liečená, sa môžu vyvinúť komplikácie. To, že nie je dobre liečené znamená, že má diabetik dlhodobo vyššie hladiny cukru,“ hovorí diabetologička Adriana Ilavská.
Zvýšená hladina cukru sa nazýva hyperglykémia, poškodzuje steny ciev, spojivové tkanivo a v konečnom dôsledku spôsobuje všetky chronické komplikácie diabetu – poškodenie očí, obličiek, nervov, srdca aj diabetickú nohu. Pri nízkej hladine cukru sa hovorí o hypoglykémii, vysvetľuje diabetológ docent Zbynek Schroner. Najčastejšie sa s ňou stretávajú diabetici liečení inzulínom.
Varovnými príznakmi hypoglykémie bývajú podľa odborníka potenie, tras, búšenie srdca a hlad. Bez liečby môže vyústiť do poruchy vedomia, hypoglykemickej kómy a smrti. Pokiaľ sa objaví, diabetik by mal zbystriť pozornosť a vypiť napríklad sladený nápoj. Opakované hypoglykémie môžu viesť k vážnym poruchám činnosti mozgu, pretože glukóza je pre nervovú bunku základným zdrojom energie. Môžu spôsobiť pokles koncentrácie alebo poruchy pamäte. Nezvratné poškodenia sa prejavujú zhoršeným chápaním, zmenami nálad či poruchami koordinácie.
Cieľom správnej liečby hypoglykémie a hyperglykémie nie je riešenie už vzniknutého stavu, ale zabránenie jeho vzniku. Ukazovateľom správnej liečby cukrovky je glykovaný hemoglobín. Jeho hodnota poukazuje na priemernú hodnotu glykémií v období asi 3 - 4 mesiace pred stanovením. Cieľová hodnota pre pacientov s diabetom je 6,5 až 7 percent. Správne zvolená liečba spolu s dodržiavaním zásad životného štýlu, pravidelnou kontrolou hodnôt cukru v krvi a správnou výživou dokáže zabrániť výkyvom hladín cukru a následným vážnym akútnym i chronickým komplikáciám diabetu alebo ich významne oddialiť.
Takmer v každej rodine na Slovensku dnes žije aspoň jeden diabetik, diabetológovia majú v starostlivosti asi 345.000 pacientov. Počet diabetikov v SR sa za posledných 20 rokov výrazne zvýšil. K príčinám patria genetické faktory, nesprávny životný štýl, stres a obezita. Odhaduje sa že ôsmim z desiatich prípadov diabetu 2. typu by bolo možné zabrániť zmenou životného štýlu. Klasická medicína pokladá diabetes za nevyliečiteľnú chorobu. So správne liečenou cukrovkou sa však dá viesť plnohodnotný život a zabrániť komplikáciám.

Sokolová: Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na dezinfekciu ako návleky
Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na alkoholovú dezinfekciu rúk ako návleky na obuv.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. mája oficiálne spustilo Národnú linku na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje bezplatné dištančné psychologické poradenstvo.

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur
Polícia koncom minulého týždňa na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee zaistila viac ako deväť kilogramov kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur.

M. Šutaj Eštok: Ak by médiá presunuli diskusie na iný deň, budem to rešpektovať
Politici by nemuseli Slovensko otravovať hádkami v nedeľu. Myslí si to šéf koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Prezident sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu o neziskových organizáciách
Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách.