• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

LEŠKO: Vláda nie je hrádzou proti extrémizmu

  • 12:55 02.03.2017
  • Bratislava
LEŠKO: Vláda nie je hrádzou proti extrémizmu

Vláde sa za rok vládnutia nepodarilo stať baštou proti extrémizmu a obnoviť dôveru v demokratické inštitúcie a fungovanie štátu. Opozičné strany sa nezameriavajú na riešenie podstaty problémov a nedokázali verejnosť presvedčiť, že sú alternatívou.

Za rast preferencií Kotlebovej strany sú okrem tzv. štandardných strán zodpovedné aj médiá, ktoré kritikou vlády aj opozície v časti elektorátu vyvolávajú presvedčenie, že náprava už nie je možná a riešením je príklon k novej strane. Odznelo to v utorkovej (28.2.) diskusnej relácii Fakty a argumenty na TABLET.TV, v ktorej pri príležitosti prvého výročia tretej Ficovej vlády diskutovali sociológ Michal Vašečka a komentátor týždenníka Trend Marián Leško s publicistom Jurajom Hrabkom.

Podľa oboch hostí rozpad strany #Sieť ani presuny poslancov medzi stranami neovplyvnili charakter vládnutia súčasnej vlády. „Nemyslím si, že by odchody poslancov a príchody z iných klubov boli tým, čo by na Slovensku robilo politické počasie. To politické počasie urobila základná dohoda medzi nosnými vládnymi stranami,“ povedal Leško.

Vašečka tvrdí, že po voľbách v roku 2016 bola najlepším riešením úradnícka vláda, ktorá by zlepšila atmosféru v krajine, podobne ako sa to stalo v Českej republike a ani Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) by nemala v prieskumoch percentá, aké dosahuje. Obaja hostia pripomenuli, že vláda sa mala stať hrádzou proti extrémizmu a chcela obnoviť dôveru v demokratické inštitúcie a fungovanie štátu, čo sa jej nepodarilo. „Je prejavom silnej hrádze proti extrémizmu, že najextrémistickejšia strana na Slovensku má v prieskumoch cca o 4 percentá viac, ako mala po voľbách? Je prejavom dôvery v štát to, čo sa stalo v kauze Bašternák? Je posilnením inštitúcií štátu to, čo sa dialo okolo ministra vnútra?“ spýtal sa Leško.

Vašečka v tejto súvislosti považuje za dôležitú aj rétoriku vládnych predstaviteľov, ktorá by mala upokojovať vášne, podporovať boj proti korupcii a vrátiť dôveru v parlamentnú demokraciu. Za nebezpečenstvo považuje posun slovenského politického mainstreamu k radikalizmu a populizmu.

Leško vidí jediné pozitívum oproti minulým vládam v zlepšení slovensko-maďarských vzťahoch, na ktorom majú záujem premiéri Robert Fico aj Viktor Orbán. Dobré osobné vzťahy lídrov SNS a Mosta-Híd sa podľa neho preniesli aj medzi voličov oboch strán a politici by tak mali pôsobiť častejšie.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fico chce zrušiť nedeľné politické diskusné relácie

Fico chce zrušiť nedeľné politické diskusné relácie

DNES - 9:44Domáce

Premiér je pripravený podpísať dohodu k zrušeniu nedeľných diskusií.

Tragické ráno na cestách: Pri dopravnej nehode vyhasol život

Tragické ráno na cestách: Pri dopravnej nehode vyhasol život

DNES - 9:05Domáce

Vodič pri prejazde zákrutou zišiel z vozovky, približuje polícia.

Čo by mala obsahovať dovolenková lekárnička? Na tento liek zabúdame

Čo by mala obsahovať dovolenková lekárnička? Na tento liek zabúdame

DNES - 8:22Domáce

Liek by si mali zabaliť do dovolenkovej lekárničky aj ľudia, ktorí sa nepovažujú za alergikov.

NAKA a ÚBOK vzniesli v minulom roku 65 obvinení za nakladanie s eurofondmi

NAKA a ÚBOK vzniesli v minulom roku 65 obvinení za nakladanie s eurofondmi

DNES - 8:19Domáce

V minulom roku vzniesli viac obvinení ako rok predtým.

Na R1 došlo k nehode, z ciest hlásia popadané stromy

Na R1 došlo k nehode, z ciest hlásia popadané stromy

VČERA - 20:28Domáce

Búrky počas sobotňajšieho večera skomplikovali dopravu.