Pri brexite môže dôjsť k zvratu, na vyrokovanie dohôd 2 roky nestačia
- 11:04 02.03.2017
- Bratislava

Veľkej Británii by sa nemuselo podariť vystúpiť z Európskej únie (EÚ) tak, ako plánuje. Nemusia jej stačiť dva roky na to, aby s Európskou úniou vyrokovala všetky potrebné dohody o odchode.
V rozhovore pre TABLET.TV to uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis s tým, že nemožno vylúčiť, že sa brexit neuskutoční.
„Referendum o brexite a samotný brexit sú dva rozličné pojmy. Hoci pravdepodobnosť je veľmi nízka, predpokladám, že sa stále nedá vylúčiť skutočnosť, že príde k akémusi exitu z brexitu. To znamená, že aj keď britská premiérka Theresa Mayová aktivuje Článok 50 a spustí sa dvojročná časomiera výstupu Veľkej Británie z EÚ, tak stále môže prísť k určitému zvratu,“ myslí si Pánis.
Podľa neho je totiž viac ako pravdepodobné, že za dva roky Británia nestihne vyjednať takmer nič o obchodných dohodách. „S blížiacim sa dátumom skutočného výstupu z EÚ bude rásť politická a ekonomická nervozita v Británii,“ očakáva Pánis. Navyše premiérka Mayová má relatívne slabú pozíciu pri rokovaniach. „Stačí sa pozrieť na jej vystúpenie o brexite začiatkom tohto roka, kedy 12-krát povedala slovo ja chcem a 10-krát povedala my chceme. Ale to, čo ona chce a čo chce Británia, môže byť diametrálne odlišné od toho, čo chce zvyšok EÚ,“ skonštatoval Pánis.
Pripomenul, že aj bývalý britský veľvyslanec pri EÚ Ivan Rogers naznačil, že za dva roky je vylúčené dohodnúť čokoľvek a rokovania budú trvať aj niekoľko rokov. „Preto si myslím, že by mohla nastať vo Veľkej Británii politická kríza, čo by mohlo byť spúšťačom predčasných volieb a po nich by mohli byť karty rozdané úplne nanovo. Dokonca by mohlo byť vypísané aj ďalšie referendum o brexite, kde by verejná mienka mohla byť viac naklonená v prospech zotrvania aj v dôsledku toho, že Briti by už cítili negatíva brexitu v podobe výrazného spomalenia rastu ekonomiky, tvorby pracovných miest,“ doplnil Pánis.
Nie je vylúčené, že Spojené kráľovstvo po vyjednávaní o brexite môže čeliť rozpadu. „Toto riziko tu určite je. Dokonca sa hovorilo, že Severné Írsko by sa mohlo zjednotiť s Írskom na to, aby Severní Íri mali naďalej prístup na jednotný európsky trh a neboli poškodení ako zvyšok Britských ostrovov,“ dodal Pánis.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov
Premiér sa má kvôli aktuálnej ekonomickej situácii stretnúť so zástupcami automobiliek vyrábajúcich na Slovensku.

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená
Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.