Migrantov pašujú do Európy rovnakými cestami ako heroín

Migranti sa do Európy dostávajú rovnakými cestami, ako sa pašuje heroín z Afganistanu či Pakistanu. Používajú sa rovnaké postupy, len sa mení komodita.
V rozhovore pre TASR to povedal Gordan Paunović, srbský aktivista z neziskovej organizácie Info Park.
„Prevádzači sú doslova mafiánskou sieťou, ktorou je popretkávaná ich trasa z Ázie či Afriky až do Európy. Už viac ako dva roky zbierame informácie o celej sieti, o prevádzačoch i ľuďoch, čo ich riadia,“ uviedol Paunović s tým, že informácie poskytli srbskej vláde, ktorá uväznila 1200 prevádzačov.
„V tomto ukazovateli sme lídrom v celom regióne. Posadili sme za mreže viac pašerákov ľudí ako Bulharsko alebo Grécko. Lenže v skutočnosti sa najväčším kriminálnikom nič zlé nestalo. Vo väzení skončili len vykonávatelia, nie organizátori. Tých môžete stretnúť kedykoľvek v Belehrade, ako sa prechádzajú po uliciach,“ dodal Paunović.
V Srbsku je v súčasnosti približne 9000 migrantov, z ktorých väčšina žije v utečeneckých táboroch. Približne tretina z nich kempuje pod holým nebom v Belehrade alebo pri hraniciach s Maďarskom. Podľa Paunovića do Srbska v súčasnosti vedú tri migračné koridory. „Prvý smeruje z Bulharska. Druhý z Macedónska, kam sa presúvajú utečenci z Grécka. Tretí koridor je nový a ide cez Kosovo, kam prichádzajú utečenci z Grécka cez Macedónsko alebo Albánsko. Hranica s Kosovom je najmä na severe minimálne strážená, pretože stále sa berie ako súčasť Srbska, hoci de facto už ňou dlho nie je. Preto očakávame, že týmto koridorom bude prúdiť v roku 2017 čoraz viac utečencov,“ vysvetlil Paunović.
V posledných mesiacoch však prichádza na Balkán menej utečencov. Paunović to sčasti pripisuje aj dohode medzi EÚ a Tureckom. Očakáva však, že ich počet bude opäť rásť. „Prílev utečencov sa podarilo významne znížiť. Čiastočne to ovplyvnilo aj veľmi chladné počasie posledných mesiacov. Uvidíme, ako sa to zmení na jar a v lete. Rozprávali sme sa v posledných týždňoch s veľkým počtom utečencov v okolitých krajinách a drvivá väčšina nechce ostať v Grécku alebo v Bulharsku. Chcú ísť ďalej a skôr či neskôr skončia aj oni v Srbsku,“ uzavrel Paunović.

Filip Kuffa: MŽP chce opäť udeliť výnimku na výcvik požiarov v národných parkoch
Výnimka na výcvik požiarov v národných parkoch sa skončila v roku 2022.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.