• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
10°Bratislava

Problémom je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo

  • 17:12 16.02.2017
  • Bratislava
Problémom je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo

Je dôležité, aby mladí ľudia vedeli rozoznať pravdu od klamstva.

Povedal to minister školstva SR Peter Plavčan (nominant SNS) počas diskusie na tému narastajúceho extrémizmu z pohľadu zdravotne postihnutých ľudí, ktorú dnes zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS-OSF).

Diskusia bola súčasťou projektu Poznaj svoju minulosť a nezabudni, ktorého cieľom je poukázať na hrozbu vyplývajúcu z ignorovania hrôz holokaustu, s poukázaním na rastúci extrémizmus a radikalizmus. Mladí hendikepovaní ľudia navštívili v rámci projektu Múzeum bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime. „Je to miesto, kde násilnou smrťou zomrelo 1,3 milióna ľudí. Návšteva mi dala silu a chuť ľuďom, ktorí to nezažili, ukázať a vysvetliť, čo sa v táboroch dialo,“ podelil sa s diskutujúcimi Martin Bernadič, ktorý sa projektu zúčastnil.

Oficiálnu záštitu nad projektom prevzal minister školstva Peter Plavčan, ktorý sa besedy zúčastnil. „V našej spoločnosti sa objavuje mnoho prejavov extrémizmu, preto je dôležité hovoriť o holokauste. Najväčším problémom je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo,“ povedal Plavčan. Dodal, že táto téma je významnou súčasťou reformy školstva a je dôležité, aby mali mladí ľudia kritické myslenie, ktoré im pomôže rozoznať pravdu od klamstiev.

Autorom projektu je bývalá investigatívna novinárka Monika Ščevovichová, ktorá po autonehode v roku 2008 skončila na invalidnom vozíku. „Extrémizmus neuznáva žiadnu minoritnú skupinu,“ povedala Ščevovichová. Ján Orlovský z NOS-OSF dodal, že ľudia si musia uvedomiť, že obeťami holokaustu by dnes mohol byť každý. „Nenávisť je rovnako prítomná u ľudí s nižším aj s vyšším vzdelaním. Nerozumiem tomu a nevidím dôvod, aby bol človek naklonený extrémizmu. Musíme si uvedomiť, že obeťami by sme mohli byť my,“ dodal Orlovský.

Práve zdravotne postihnutí ľudia, spolu s deťmi a ľuďmi nad 60 rokov, počas druhej svetovej vojny skončili ako prví v plynových komorách koncentračných táborov. Podľa oficiálnych odhadov v nich zahynulo viac ako 250.000 hendikepovaných, čo je aj súčasný odhad počtu ťažko zdravotne postihnutých ľudí žijúcich na Slovensku. Projekt Poznaj svoju minulosť a nezabudni bude pokračovať v poukazovaní na hrozby extrémizmu v dvoch hlavných líniách. Prvou bude podpora ďalších návštev Osvienčimu, druhou besedy, ktorých cieľom bude konfrontácia mladých ľudí.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

DNES - 19:30Domáce

Mladý muž zahynul počas prvomájových osláv.

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci

DNES - 18:34Domáce

Odsúdil to aj minister vnútra SR.

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík

DNES - 18:22Domáce

Zbierka Modrý gombík má po devätnástykrát pomôcť hladujúcim deťom. Prebiehať bude od 12. do 18. mája. Verejnosť do nej môže prispieť viacerými spôsobmi.

V prípade útoku nožom na Zamagurí naďalej prebieha prípravné konanie

V prípade útoku nožom na Zamagurí naďalej prebieha prípravné konanie

DNES - 17:49Domáce

Pri útoku zomreli dve ženy vo veku 18 a 51 rokov.

PS: Ficov návrh zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti

PS: Ficov návrh zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti

DNES - 17:21Domáce

Návrh predsedu vlády Roberta Fica zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca.