8 vecí, z ktorých pomaly hlúpneme

Koľko z týchto vecí denne robíte?
Myslíte, že inteligenciu sme dostali do vienka ako nemenný a stály dar? Žiaľ, nie je to tak. Rôznymi činnosťami si ju môžeme rozvíjať a inými zase pomaly ničiť. Viete, z ktorých vecí ľudia najčastejšie hlúpnu?
Sledovanie reality show
Máte radi reality show? Podľa rakúskeho výskumu ale ľudia, ktorí ich pred vedomostným testom pozerali, dosiahli omnoho horšie skóre ako tí, ktorí reality show nepozerali.
Technológia
V súčasnosti sme si všetci akosi zvykli spoliehať sa na technologické hračky. Žiaľ, tieto moderné výdobytky nás aj čosi stoja. Technológie nás oberajú o spánok a narúšajú pravidelný spánkový cyklus. Máme omnoho väčšie problémy sústrediť sa a pamätáme si menej informácií. Bez GPS sme stratení a náš mozog vykazuje podobné správanie ako pri závislosti od cukru či drog.
Cukor
Každý si občas dopraje niečo sladké, ale ak pravidelne prijímate veľké množstvá cukru, pripravte sa na to, že budete mať problémy s učením, pamäťou a výkon vášho mozgu sa celkovo spomalí.
Multitasking
Týmto názvom označujeme schopnosť robiť niekoľko vecí naraz. V podstate sme v súčasnosti už všetci multitaskeri, keďže pravidelne od práce odbiehame k mobilu, sociálnym sieťam alebo stránkam na internete.
Takýmto spôsobom ale vážne narúšame našu schopnosť koncentrovať sa na jednu úlohu a vyriešiť ju za pomerne krátky čas.
Pracovné porady
Sú potrebné takmer v každom zamestnaní a ročne ich absolvujeme niekoľko. Porady majú slúžiť tomu, aby sa informovalo o novinkách alebo zmenách, aby stimulovali nové kreatívne riešenia alebo produktívnejšiu aktivitu.
No opak je pravdou. Takéto skupinové nanútené stretnutia po čase výrazne znižujú inteligenčné prejavy, hlavne u žien.
Jet lag
Jet lagom nazývame pásmovú chorobu, teda narušenie biorytmu, ktoré spôsobuje cestovanie v odlišných časových pásmach. Zdá sa, že okrem zbláznených vnútorných hodiniek môže mať takého časté cestovanie vplyv aj na inteligenciu.
Vedci to predpokladajú podľa pokusoch na hlodavcoch, ktoré v takýchto stavoch vykazujú iba polovičnú produkciu neurónov.
Pasívne fajčenie
Má negatívny dopad na zdravie aj na inteligenciu, najmä u detí. Práve tie, ktoré sú často vystavované vplyvu pasívneho fajčenia dosahujú horšie akademické výsledky a zvyčajne majú aj nižšie hodnoty IQ.
Stres
Podľa výskumníkov z Yale-u stresové situácie znižujú počet spojov medzi neurónmi v mozgu a tým zhoršujú naše schopnosti sa v budúcnosti s podobnými stresovými situáciami racionálne a pokojne vyrovnať.
Naviac dokáže chronický stres spôsobiť pomalý úbytok sivej hmoty v perfrontálnom kortexe. V praxi to znamená, že budeme mať väčší problém s ukladaním informácií do mozgu a tiež s reakciami na naše okolie.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.