V Aleji dejateľov pribudli busty troch slovenských národovcov

Autor myšlienky Aleja dejateľov Peter Dragijský si myslí, že projekt slúži aj ako doplnok regionálnej výchovy a na zvýšenie príťažlivosti Rimavskej Soboty pre turistov.
„Všetci traja patrili medzi popredných národovcov a obrancov práv Slovákov. Rozvíjali ľudovýchovnú činnosť, podporovali vydávanie slovenských kníh, zakladanie hospodárskych spolkov, ale aj cirkevných knižníc,“ pripomenul zásluhy dejateľov Šimko. Dodal, že patrili k významným zberateľom slovenských povestí a rozprávok a obohatili tiež celé slovenské študentské hnutie.
„Som hrdý a šťastný, že je mesto ako Rimavská Sobota, ktorá sa nielenže nehanbí za veľkých ľudí nášho národa, ale vie im aj vzdať úctu. Na Slovensku máme problém s osobnosťami a udalosťami, sme veľmi úzkostliví, pokiaľ ide o to, koho vyzdvihnúť. Chvalabohu, že aspoň v Rimavskej Sobote sa vzmáha takýto typ vlastenectva, ktorý nikomu neubližuje a všetkým pomáha,“ zdôraznil Tkáč, ktorý podľa vlastných slov vidí význam stavania podobných pamätníkov ako pripomienku činov významných ľudí a zároveň ako pozitívny vzor pre súčasníkov.
RIMAVSKÁ SOBOTA: V Aleji dejateľov pribudli busty troch slovenských národovcov
„Presne o dva týždne, 20. októbra, to bude 10 rokov, ako sme na tomto námestí odhaľovali prvý z našich pamätníkov, spoločný pamätník Michala Miloslava Bakulínyho a Jána Francisciho-Rimavského v rámci projektu Historické osobnosti Gemera a Malohontu. Takto sme začali splácať dlhy našej minulosti, čo je našou povinnosťou a cťou,“ uviedol na margo Aleje dejateľov Dragijský. Projekt podľa jeho slov slúži aj ako doplnok regionálnej výchovy a na zvýšenie príťažlivosti mesta pre turistov.
Pavol Jozefi sa narodil v roku 1775 vo Vrbovciach (okres Senica). Pôsobil ako evanjelický kňaz a biskup, bol však i pedagógom a ľudovýchovným pracovníkom. Takmer polovicu života prežil medzi krajanmi na Dolnej zemi. Od roku 1820 bol farárom v Tisovci (okres Rimavská Sobota) a od roku 1823 superintendentom evanjelického Potiského dištriktu. V Tisovci pôsobil celkovo 28 rokov, až do svojej smrti.

August Horislav Škultéty sa narodil v roku 1819 vo Veľkom Krtíši. Bol teológom i básnikom a vo svojej romantickej poézii vyjadroval vlastenecké city a sympatie k ľudu. Prispieval do viacerých slovenských časopisov a napísal celkovo 14 učebníc, z ktorých aj učil, zostali však len v rukopise. Ako farár a učiteľ pôsobil v obci Kraskovo v okrese Rimavská Sobota, kde i zomrel.
Jonatán Dobroslav Čipka sa narodil v roku 1819 v Tisovci. Bol spisovateľom, básnikom, folkloristom, publicistom i prekladateľom. Spolu s A. H. Škultétym vydával Zorničku, zborník rozprávok a veršov pre deti. Pochovaný je v Drienčanoch (okres Rimavská Sobota), kde ako farár pôsobil od roku 1847.


Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. mája oficiálne spustilo Národnú linku na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje bezplatné dištančné psychologické poradenstvo.

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur
Polícia koncom minulého týždňa na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee zaistila viac ako deväť kilogramov kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur.

M. Šutaj Eštok: Ak by médiá presunuli diskusie na iný deň, budem to rešpektovať
Politici by nemuseli Slovensko otravovať hádkami v nedeľu. Myslí si to šéf koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Prezident sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu o neziskových organizáciách
Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách.

Gröhling: Fico chce v strachu obmedzovať politické diskusie
Šéf SaS Branislav Gröhling nesúhlasí s návrhom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o dohode na zrušení nedeľných politických diskusií.