Slováci zdolali na kvalifikačnom turnaji ME aj Lotyšsko hladko 3:0

• 21:06 17.09.2016
  • Poprad

V nedeľu zakončia Slováci popradský turnaj duelom proti Chorvátsku.

Slovenskí volejbaloví reprezentanti spravili ďalší úspešný krok k postupu na majstrovstvá Európy 2017. V druhom zápase kvalifikačného turnaja v Poprade zdolali zverenci Miroslava Palguta húževnaté Lotyško 3:0 a po dvoch zápasoch sú na čele so šiestimi bodmi a bez prehratého setu. V nedeľu zakončia Slováci popradský turnaj duelom proti Chorvátsku (18.00 h).
1. turnaj kvalifikácie ME 2017 - 2. kolo (Poprad)
Slovensko - Lotyšsko 3:0 (25, 21, 21)

Zápas trval: 95 minút. Rozhodovali: Šikanjič (Licht.) a Gril (Slovin.), 1000 divákov.

SR: Paták, Prešinský, Bencz, Mikula, Kohút, Skladaný, libero Kubš (Ondrovič, Končal, Mlynarčík)

Lotyšsko: Petrovs, Sorokins, Cimoška, Egleskalns, Saušs, Švans, libero Ivanovs (Vanags, Caics, Buivids)
Slováci vstúpili do zápasu veľmi dobre a po bloku Kohúta viedli 4:1. Lotyši však okamžite vyrovnali a išlo sa odznova. Na prvom technickom timeoute vyhrávali Slováci 8:6, keď sa blokmi predviedli Skladaný a potom Bencz. Po Mikulovom ese vyhrávali slovenskí volejbalisti 13:11, boj s húževnatým súperom pokračoval. Lotyši v druhej polovici setu opäť dokázali vyrovnať na 16:16 a po smeči Saušsa pred koncovkou dokonca viedli 19:18. V úplnom závere Slováci získali dva body za sebou a vybojovali si setbal za stav 24:23. Tretí setbal napokon Slováci využili, keď servisom pomohol striedajúci Ondrovič a bodku za dejstvom dal Kohút - 27:25.

Lotyši v druhom sete tlačili servisom a hoci Bencz esom vyrovnal na 8:8 a dotiahol dvojbodové manko, univerzál pobaltslkého tímu Egleskalns výborným podaním opäť naklonil misky vás na stranu hostí. Lotyšsko viedli 12:10. Slováci však zapli, plachtiacim servisom narobil problémy Skladaný a domáci otočili na 13:12. Domáci ožili, vpred ich hnalo výborné publikum a po Mikulovom vytlčenom útoku bolo 15:13. Potom dal eso Ondrovič a náskok narástol na tri body - 17:14. Záver setu mali Slováci v rukách, vyhrali ho 25:21 a dostali sa do vedenia 2:0.

Slováci boli rozbehnutí a v treťom sete vyhrávali 7:4. Lotyši sa snažili niečo s mankom spraviť, ale domáci hráči im veľa nedovoľovali a kvalitným sideo-outom si udržiavali odstup. Po útoku Bencza bolo 13:11. Hosťom potom pomohol dobrý servis striedajúceho Buividsa a podarilo sa im vyrovnať na 13:13. Slováci chceli ukončiť duel v troch setoch, k čomu ich výrazne priblížilo eso Mikulu - 19:14. Potom sa blokom prezentoval Bencz a bolo 21:16. Lotyši ešte vykresali nádej a znížili na 20:22, ale na zvrat im to nestačilo. Slováci vyhrali tretí set 25:21 a celý duel 3:0.

Povedali po zápase
Miroslav Palgut, tréner SR:
"Priali sme si takýto výsledok a dobrým výkonom sme ho dosiahli. Až na maličkosti sme tento zápas odohrali dobre po taktickej stránke. Máme dva víťazstvá a šesť bodov, je to výborná východisková pozícia, ale pred nami sú ešte štyri zápasy a nič nie je rozhodnuté. Určite nám stúplo sebavedomie, ale nemôžeme podceniť ani minútu v ďalších zápasoch. Ustáli sme tlak Lotyšov na servise a bolo dôležité, že sme uhrávali lopty aj z ťažkých situácií. V oboch dňoch sme zvládli tesné koncovky prvých setov, v ktorých sa prejavili skúsenosti našich hráčov."
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR