• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
26°Bratislava

Ako si prirodzene zvýšiť testosterón

  • 19:45 07.07.2016
  • Bratislava
Ako si prirodzene zvýšiť testosterón

Prezradíme vám 9 spôsobov, ako si zvýšiť hladinu testosterónu prirodzeným spôsobom.

U mužov po 30 rokoch života väčšinou dochádza k postupnému poklesu hladiny testosterónu. To môže so sebou priniesť zdravotné problémy, ako je únava, depresia, zmeny nálady, hromadenie telesného tuku a zníženie hustoty kosti, ako aj svalovej hmoty. Tiež pokles libida môže byť jedným zo zjavných dôsledkov straty testosterónu.

Niektoré zmeny vašej stravy a životného štýlu však môžu pomôcť zvýšiť úroveň tohto hormónu prirodzene a okamžite. Tu je 9 účinných spôsobov, ako prirodzene zvýšiť testosterón.

1. Schudnite

Zvýšenie telesného tuku významne prispieva k hormonálnej nerovnováhe. Konkrétne stimuluje telo premieňať testosterón na estrogén. Podľa výskumov je strata váhy schopná pomôcť mužom v strednom veku zvýšiť hladiny testosterónu o takmer 50%.

Čítajte: Päť chýb, ktoré robíte pri cvikoch na brucho

Je potrebné poznamenať, že testosterón sa nevyrába, ak vaše telo hladuje a je vyčerpané. Preto zvoľte vyváženú stravu v kombinácii s pravidelným cvičením .

2. Cvičenie

Najlepšie cvičenie pre stimuláciu produkcie testosterónu je vzpieranie, kardio cvičenia, aeróbne cvičenie, plávanie či beh. Robte tak 3-krát do týždňa a uistite sa, že vaše telo dostane dostatok času na zotavenie medzi cvičeniami. Inak by mohlo priniesť opačný účinok.

3. Spánok

Nespavosť spôsobuje pokles tohto hormónu a tiež vedie k zvýšeniu kortizolu, ktorý spôsobuje stres a depresie, takže váš stav ešte viac zhoršuje.

4. Vitamín D

Podľa mnohých štúdií a výskumov majú ľudia s nízkou hladinu testosterónu tiež nedostatok vitamínu D. Najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako zlepšiť úroveň vitamínu D, je vystaviť svoje telo slnečným lúčom v skorých ranných hodinách 15 minút denne. Najlepší čas pre túto činnosť je od 6 do 9 hodiny ráno.

Čítajte: TOP potraviny s vysokým obsahom vitamínu D

Zároveň nezabudnite konzumovať viac potravín bohatých na vitamín D, ako sú ryby, mlieko, obilniny, pečeň, vajcia.

5. Zinok

Zinok je základná látka, ktorá prispieva k produkcii testosterónu v našom tele. Môžeme ho nájsť v potravinových zdrojoch, ako sú ryby, kraby, červené mäso, syry, mlieko, jogurt či fazuľa.

6. Vyhnite sa cukru a alkoholu

Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť hladinu testosterónu je hladina cukru a alkoholu v krvi. Podľa nedávneho výskumu vedie nárast hladiny cukru v krvi k poklesu testosterónu približne o 25% a na tejto úrovni zostane o dve hodiny neskôr. Dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje chronicky nízku hladinu testosterónu.

7. Horčík

Horčík podporuje antioxidanty v tele a inhibuje zápal, čo uľahčuje produkciu testosterónu. Bohaté potraviny na horčík sú orechy, semená, listová zelenina, avokádo, banány, horká čokoláda, jogurt.

8. Kapusta

Kapusta je bohatá na indol-3-karbinol (IC3). Táto látka je schopná znížiť estrogén u mužov o 50%.

9. Vajcia

Pravdou je, že HDL, dobrý cholesterol, je nevyhnutný pre produkciu testosterónu v našom tele. Vajcia sú jedným z najlepších zdrojov HDL. Okrem toho sú tiež bohaté na bielkoviny a zinok, ktorý aktívne napomáha výrobe tohto hormónu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, authorityremedies.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.