François Kollar má veľkú výstavu v Bratislave

Ide o prvé komplexné spracovanie jeho celoživotného diela.
"Ide o prvé komplexné spracovanie jeho celoživotného diela a výstava po nedávnej premiére v Paríži je v Bratislave. Má štyri časti a je zoradená chronologicky, od autoportrétov a experimentovania, cez reklamnú tvorbu, veľký súbor Pracujúce Francúzsko až po módnu fotografiu. Vedel dobre zachytiť mužov a ženy pri práci, keďže pochádzal z rovnakého prostredia a jeho fotografie sú veľmi jemné, citlivé a krásne," informovala na dnešnej novinárskej prezentácii výstavy francúzska kurátorka Pia Viewing.
Podľa slovenskej kurátorky Lucie Almášiovej zo SNG je to v tejto galérii druhá Kollarova autorská výstava. "Prvá sa konala v roku 1965 vďaka šťastnej náhode a stretnutiu umeleckého historika Ladislava Savčina s autorom v jeho parížskom ateliéri. Vtedy bola výstava vo Vodných kasárňach na prízemí," uviedla pre TASR Almášiová.
Táto, oveľa väčšia expozícia na druhom poschodí Esterházyho paláca SNG obsahuje asi 130 čiernobielych fotografií z 30. až 60. rokov 20. storočia. Z nich mnohé neboli ešte vystavené. Najstaršie autor vytvoril vo svojom parížskom ateliéri, kde okrem seba portrétoval svoju manželku Fernandu Papillon. Tiež robil fotomontáže, fotogramy, prekrývanie negatívov a iné experimenty, čo využil aj v reklamnej fotografii pre veľké módne domy. Dostával aj zákazky od popredných módnych časopisov.
Hlavná časť výstavy predstavuje Kollarov najväčší fotografický projekt La France travail (Pracujúce Francúzsko) realizovaný v rokoch 1931–1934 na základe objednávky od vydavateľstva Horizons de France. Témou je pracujúci človek a podoby práce vo Francúzsku v rôznych odvetviach. Sú tam zábery zo stavby železníc a montáže lietadiel, práca baníkov, rybárov či v papierni. Je zastúpené šitie, tkáči, pradiari, sklári, keramici, rôzne montážne linky, ale aj továrenské komíny a priemyselné objekty. Desaťtisícami fotografií vytvoril unikátny obraz pracujúceho francúzskeho človeka navyše v čase hospodárskej krízy. Tie boli publikované v 15 tematických zošitoch v rámci edície uvedeného vydavateľstva.
Samostatná časť je módna fotografia. Nechýba tvorba po druhej svetovej vojne, keď bol vyhľadávaným portrétistom významných osobností a tiež pracoval na reportážach v oblasti priemyslu. Jedno z najvýznamnejších tvorilo poverenie od francúzskej vlády na zdokumentovanie života a práce v častiach tzv. Francúzskej Západnej Afriky či dokumentácia práce v Union Aéromaritime de Transport v Afrike. Vo výbere sú zábery z výroby topánok firmy Baťa v Senegale, práca v továrni na výrobu celulózy v Pobreží Slonoviny a iné z koloniálnych častí v Mali a Burkine Faso.
François Kollar sa narodil v Senci (1904). Po stredoškolskom štúdiu pracoval na železnici v Nových Zámkoch, v roku 1924 emigroval do Francúzska. V novom prostredí vystriedal viacero zamestnaní, kým získal prácu v niektorom z parížskych fotografických štúdií. Prelom v jeho živote nastal v roku 1930. Vtedy sa oženil a otvoril si vlastné fotografické štúdio. Počas druhej svetovej vojny sa z obavy o rodinu presťahoval na vidiek, stiahol sa z verejného života a fotograficky odmlčal. Po jej skončení v roku 1945 sa vrátil do Paríža a pokračoval vo fotografovaní.
Expozíciu, ktorá potrvá do 11. septembra, spestruje množstvo kníh, časopisov a dopĺňa ju rovnomenný katalóg.
"Výstavu podporilo Ministerstvo kultúry SR ako prioritný projekt SNG sumou 50.000 eur. Ide o skvelý projekt, ktorý je prenesený z Paríža, má francúzskych kurátorov a partnermi sú významné francúzske inštitúcie Jeu de Paume a Mediatheque de l'architecture. Je súčasťou kalendária podujatí SK Press," TASR informoval Jozef Bednár z ministerstva kultúry.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.