• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
11°Bratislava

Finančné technológie môžu zmeniť bankový sektor, no sú aj rizikové

  • 14:27 21.05.2016
  • New York/Frankfurt nad Mohanom
Finančné technológie môžu zmeniť bankový sektor, no sú aj rizikové

Vo svete medzičasom pracuje viac než 5000 nových finančno-technologických firiem.

Čoraz viac nových spoločností sa angažuje v bankovom sektore. Pomocou inovatívnych technológií chcú zmodernizovať tradičný spôsob podnikania a bankám odlákať klientov. Tieto firmy majú na kapitálových trhoch vysokú hodnotu, no pohľad na niektorých pionierov finančno-technologickej scény v USA vyvoláva obavy. Investori a klienti by si mali dávať pozor, keďže podnikateľské modely nie sú vždy seriózne. Informovala o tom agentúra DPA.

"Vo svete medzičasom pracuje viac než 5000 nových finančno-technologických firiem," odhaduje odborník na technológie a inovácie ekonomickej univerzity Insead Serguei Netessine. Každý mesiac pribúdajú noví hráči a investori ich zahŕňajú peniazmi. Podľa Netessineho zhruba 50 finančno-technologických firiem (fintechs) má hodnotu vyše miliardy dolárov (893,1 milióna eur).

Preverovanie bonity či investičné tipy majú zabezpečovať softvérové algoritmy a postupne nahradiť bankárov, znížiť náklady a urýchliť procesy. Technológie majú priniesť pokrok a klientom ušetriť nepríjemnosti, napríklad vo forme poplatkov za výber hotovosti z bankomatov či za kúpu cenných papierov.

Aj samotný bankový sektor v Nemecku medzičasom rozpoznal, že fintechs ho zasiahli na boľavom mieste. Mnohé inštitúcie na tento trend zareagovali, nemecká burza Deutsche Börse vytvorila centrum pre fintechs a spolková krajina Hessensko chce tieto spoločnosti usídliť v okolí Frankfurtu nad Mohanom. Súkromná univerzita Frankfurt School of Finance dokonca otvorila študijné smery zamerané práve na finančné technológie.

V USA zas Silicon Valley začína konkurovať Wall Street a bývalý manažér Deutsche Bank Anshu Jain začal nedávno pracovať pre sanfranciskú spoločnosť SoFi. Väčšina nemeckých firiem je ešte len na začiatku, ale niektoré pokročili. A tak má skupina internetových maklérov Flatex na burze hodnotu zhruba 240 miliónov eur, kým Wirecard, ktorá sa zaoberá zúčtovaním elektronických platieb, až 5 miliárd eur. Hoci finančné technológie vyvolávajú eufóriu, garantovať úspech nedokážu. Dokazuje to celý rad medializovaných prípadov v USA. O riziku sa na vlastnej koži presvedčili investori spoločnosti LendingClub zo San Francisca, ktorá sprostredkúva úvery medzi súkromnými klientmi. Ešte pri uvedení firmy na burzu v roku 2014 chcel jej šéf Renaud Laplanche zmeniť celý bankový systém. Medzičasom sa tento pionier v oblasti sprostredkovania úverov nachádza vo voľnom páde a jeho akcie spadli z vyše 24 USD na menej než štyri.

Laplanche musel odstúpiť, keď verejne priznal, že LendingClub sa pre podozrenie z pochybných praktík dostal do zameriavača amerického ministerstva spravodlivosti. Hlavným dôvodom boli lajdácke metódy pri predaji úverových balíkov spojených s cennými papiermi na Wall Street. Renomované banky presne takýmito manévrami priviedli v roku 2008 finančný systém na pokraj priepasti.

Pád LendingClubu vrhá tieň na celý model, v rámci ktorého sa na internete spájajú žiadatelia o úvery a sporitelia. Povestné heslo "kto vysoko lieta, nízko padá" pocítila aj spoločnosť Zenefits, ktorá pomocou inovatívneho softvéru chcela priniesť revolúciu na poisťovací trh. Spočiatku mala trhovú hodnotu 4,5 miliardy USD, v súčasnosti má problémy. Tie vznikli po tom, čo sa zistilo, že spoločnosť vo viacerých amerických štátoch podnikala bez platných licencií.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov

VČERA - 12:01Ekonomické

Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu

VČERA - 11:32Ekonomické

Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

19:31 30.04.2025Ekonomické

Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

18:19 30.04.2025Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

18:05 30.04.2025Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.