• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.5.2025Meniny má Viola
15°Bratislava

Islamský štát plánuje vo Francúzsku ďalšiu vlnu útokov

  • 17:23 19.05.2016
  • Paríž
 Islamský štát plánuje vo Francúzsku ďalšiu vlnu útokov

Militanti Islamského štátu (IS) pripravujú bombové útoky na veľké davy ľudí vo Francúzsku, ktoré bude na budúci mesiac hostiť Majstrovstvá Európy vo futbale 2016, varoval šéf francúzskej tajnej služby DGSI.

Patrick Calvar informoval poslancov parlamentného výboru pre obranu mesiac pred šampionátom, ktorý sa uskutoční na desiatich štadiónoch po celej krajine. Francúzsko dnes predĺžilo výnimočný stav v krajine až do júla.
Riaditeľ francúzskej vnútornej spravodajskej služby DGSI hovoril o "novej forme útoku..., vyznačujúcej sa umiestnením výbušných zariadení na miestach, kde sú veľké davy ľudí, a opakovaním tohto typu akcie, aby sa vyvolalo ovzdušie maximálnej paniky", citovala ho tlačová agentúra Reuters.


"Francúzsko je jasne najohrozenejšie a my vieme, že Dáiš (Islamský štát) plánuje nové útoky," povedal Calvar na zasadnutí parlamentného výboru 10. mája. Prepis jeho vystúpenia dostali médiá až dnes.
Pri koordinovaných útokoch v Paríži pred šiestimi mesiacmi zabili militanti 130 ľudí.


Calvar povedal, že Islamský štát má dostatok ľudí na to, aby uskutočnil nové útoky - vrátane približne 645 francúzskych občanov alebo ľudí s trvalým pobytom vo Francúzsku, ktorí sú v súčasnosti v Sýrii alebo Iraku. Štyri stovky z nich sú bojovníci a ďalších 201 je na ceste tam alebo odtiaľ, dodal.


Šampionát Euro 2016 sa začína 10. júna a potrvá mesiac. Na 51 futbalových zápasoch, ktoré odohrá 24 tímov, očakávajú asi 2,5 milióna návštevníkov. Vo veľkých mestách budú tiež vytvorené tzv. fanúšikovské zóny, kde budú môcť davy ľudí sledovať priebeh zápasov na veľkoplošných obrazovkách.


Francúzske policajné sily sú preťažené po dvoch minuloročných teroristických útokoch a pravidelných pouličných protestoch proti novému zákonníku práce. Vláda však vyhlásila, že prijala opatrenia, aby zabezpečila hladký priebeh majstrovstiev.
"Neprestaneme byť na stráži," povedal dnes vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL premiér Manuel Valls, keď sa ho pýtali, čo hovorí na zriedkavé varovanie šéfa DGSI.

Zdroj: info.sk, SITA. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom

DNES - 15:49Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy, a stanovil podmienky pre takúto dohodu.

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine

DNES - 14:25Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť.

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí

DNES - 12:01Zahraničné

Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.

Pápež Lev XIV. si želá zjednotenú a misionársku cirkev

Pápež Lev XIV. si želá zjednotenú a misionársku cirkev

DNES - 11:59Zahraničné

Pápež Lev XIV. v homílii počas svojej inauguračnej omše na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v nedeľu poukázal na to, že v súčasnej dobe je vo svete priveľa rozdelenia, a podľa vlastných slov si želá zjednotenú cirkev.

Rusko uskutočnilo dosiaľ najväčší útok dronmi od začiatku vojny na Ukrajine

Rusko uskutočnilo dosiaľ najväčší útok dronmi od začiatku vojny na Ukrajine

DNES - 11:01Zahraničné

Rusko v noci na nedeľu podniklo dosiaľ najväčší útok dronmi počas viac ako tri roky trvajúcej vojny na Ukrajine.