OĽaNO-NOVA žiada vyšetrovacie výbory,SNS je ochotná o návrhoch rokovať

Návrh ústavného zákona počíta s tým, že takéto výbory bude zriaďovať parlament na vyšetrenie vecí verejného záujmu obligatórne alebo fakultatívne.
Podľa OĽaNO-NOVA je rozšírenie kontrolnej činnosti výborov jedinou schodnou cestou, ako riešiť kauzy, keď si orgány činné v trestnom konaní nerobia svoju prácu. "Existencia vyšetrovacích výborov, prípadne komisií, nie je v európskych krajinách výnimočným javom. Vyšetrovacie výbory sú zriadené tak v Európskom parlamente, ako aj vo viacerých členských štátoch EÚ, medzi inými aj v Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Litve alebo v Grécku," argumentujú opoziční poslanci.
Zároveň tvrdia, že nejde o nóvum ani z hľadiska slovenského právneho poriadku. "Vyšetrovacie komisie si zriaďovala už Slovenská národná rada a o ich znovuzavedenie sa pokúsili poslanci NR SR v roku 2003, avšak návrh ústavného zákona upravujúci danú problematiku nebol schválený ani v prvom čítaní," pripomínajú.
Návrh ústavného zákona počíta s tým, že takéto výbory bude zriaďovať parlament na vyšetrenie vecí verejného záujmu obligatórne alebo fakultatívne. Obligatórne vždy vtedy, ak o to požiada najmenej tretina (50) poslancov. Súčasťou procesu zriadenia vyšetrovacieho výboru bude aj presné vymedzenie veci verejného záujmu, ktorá má byť vyšetrená a určenie lehoty, v ktorej predloží výbor NR SR správu o výsledku vyšetrovania. Členovia vyšetrovacieho výboru majú byť volení parlamentom na základe paritného zastúpenia politických strán a politických hnutí tak, aby päť členov bolo zvolených z politických strán alebo politických hnutí, ktoré vytvorili vládu a päť členov spomedzi ostatných poslancov. Vyšetrovací výbor má mať desať členov.
Lipšic ešte v apríli povedal, že káuz je veľa, sú ľahko zdokumentovateľné, ale orgány nekonajú. "Takéto vyšetrovacie výbory existujú aj v iných krajinách, môžu si predvolávať svedkov. Tí musia prísť a vypovedať pod prísahou, pričom zistenia výborov sú použiteľné v rámci vyšetrovania. Výbory nemôžu obžalovať ani odsúdiť, ale môžu kauzu otvoriť a reálne ju vyšetrovať," vysvetlil.
Zároveň uviedol, že koaliční partneri Smeru-SD, teda strany SNS, Most-Híd a #Sieť, by mali dať zadosť svojim sľubom o tom, že opozícia bude mať k dispozícii reálne kontrolné mechanizmy. "Jeden z najefektívnejších sú práve vyšetrovacie výbory. Ak SNS, Most-Híd a #Sieť chcú naplniť svoje sľuby, pri zriadení výborov nepotrebujeme hlasy Smeru-SD," apeloval. Na zmenu ústavy je totiž potrebných minimálne 90 hlasov, celá opozícia ich má 69.
Polícia v reakcii požiadala poslancov Lipšica a šéfa OĽaNO-NOVA Igora Matoviča, aby prestali dehonestovať prácu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v snahe zviditeľniť sa v médiách. "Všetky kauzy polícia riadne vyšetruje a vo všetkých sa koná. NAKA v posledných rokoch obvinila z korupcie alebo z porušovania povinností pri správe majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev desiatky ľudí. Medzi obvinenými sú traja bývalí ministri, osem sudcov, deväť prokurátorov, 23 primátorov a starostov, desať poslancov samosprávy, 33 lekárov a desať vysokoškolských pedagógov," uviedlo vedenie polície vo vyhlásení.
Lídrovi #Siete Radoslavovi Procházkovi sa nepáčilo, že Lipšic tento legislatívny zámer ohlásil prostredníctvom médií a s koalíciou, ktorej hlasy potrebuje, nerokoval. "Ja som sa k takýmto výborom v minulosti staval priateľsky. Je to téma na diskusiu, ale musí mať parameter slušnosti. Vytvorili sme si v koaličnej zmluve priestor, aby sme neodmietali opozičné návrhy a priori, ale aby sme skúmali vecné dôvody pre ich prijatie. Je to vec politickej dohody," povedal v RTVS.
Smer a Most nechcú vyšetrovací výbor, SNS je ochotná o návrhoch rokovať
Koaličné strany Smer-SD a Most-Híd nepodporia opozičný návrh ústavného zákona, ktorý má umožniť zriaďovanie vyšetrovacieho výboru. SNS je ochotná rokovať. Vyplýva to z odpovedí, ktoré TASR strany poskytli. Sieť dosiaľ neodpovedala. Jej líder Radoslav Procházka nedávno uviedol, že sa v minulosti k takýmto výborom staval priateľsky a je to téma na diskusiu.
"Poslanecký klub SNS bude ohľadom každého návrhu diskutovať," uviedla hovorkyňa národniarov Zuzana Kohútková. Smer-SD hovorí návrhu jasné nie podobne ako Most-Híd. "So zriadením vyšetrovacieho výboru nesúhlasíme. Aj z dôvodu, že v 90. rokoch sme tu už raz mali vyšetrovacie výbory a Ústavný súd vtedy rozhodol, že sú protiústavné," uviedol hovorca Mostu-Híd András Nagy.
Opoziční poslanci z OĽaNO-NOVA na čele s Danielom Lipšicom navrhujú rozšíriť doterajšiu kontrolnú činnosť výborov NR SR a priznať im aj vyšetrovacie právomoci. Právna norma počíta s tým, že vyšetrovacie výbory bude zriaďovať parlament na vyšetrenie vecí verejného záujmu obligatórne alebo fakultatívne.
Obligatórne vždy vtedy, ak o to požiada najmenej tretina (50) poslancov. Členovia vyšetrovacieho výboru majú byť volení parlamentom na základe paritného zastúpenia politických strán a politických hnutí tak, aby päť členov bolo zvolených z politických strán alebo politických hnutí, ktoré vytvorili vládu, a päť členov spomedzi ostatných poslancov. Vyšetrovací výbor má mať desať členov.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.