• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.5.2024Meniny má Florián
24°Bratislava

UNESCO: Novinárom by mala byť zabezpečená názorová sloboda

  • 11:47 05.05.2016
  • Paríž
UNESCO: Novinárom by mala byť zabezpečená názorová sloboda

Organizácia aktívne podporuje bezpečnosť novinárov a ďalších pracovníkov médií.

Vyše 600 novinárov a pracovníkov médií bolo zabitých v priebehu posledných desiatich rokov, čo predstavuje v priemere jedno úmrtie týždenne. Neobjasnených zostalo deväť z desiatich prípadov všetkých druhov násilia voči predstaviteľom médií. Uvádza to vo svojej správe o médiách, prístupu k informáciám a slobode prejavu Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). TASR o tom informoval George C. Papagiannis, šéf oddelenia UNESCO pre vonkajšie vzťahy.

UNESCO aktívne podporuje bezpečnosť novinárov a ďalších pracovníkov médií a domnieva sa, že by nemali pracovať pod hrozbou násilia a mala by im byť zabezpečená názorová sloboda.

S cieľom dosiahnuť, aby sa zastavilo zastrašovanie, ohrozovanie a dokonca i zabíjanie pracovníkov médií, zvolala výkonná rada OSN ešte v apríli 2012 schôdzu. Na nej spolu s UNESCO účastníci schválili prvý Akčný plán OSN o bezpečnosti novinárov a riešení problematiky beztrestnosti - prvú spoločnú snahu, ktorú odvtedy na riešenie týchto otázok presadzujú.

Plán bol v rokoch 2013-2014 realizovaný v štyroch pilotných krajinách - Nepále, Pakistane, Južnom Sudáne a Iraku. V rámci iniciatívy však prebehli aj aktivity v ďalších krajinách - najmä v Tunisku, Libanone, Líbyi, Jemene, Jordánsku a Maroku.

Jedným z najdôležitejších úspechov tohto akčného plánu je zvýšenie povedomia o bezpečnosti novinárov medzi najrôznejšími zainteresovanými skupinami, ako aj v medzinárodnom spoločenstve.

UNESCO sa o takúto pozornosť zaslúžilo najrôznejšími spôsobmi, napríklad organizovaním celosvetových podujatí na Svetový deň slobody tlače (WPDF, 3. mája), Svetový deň rozhlasu (13. novembra) a Medzinárodný deň za ukončenie beztrestnosti za zločiny proti novinárom (IDEI, 2. novembra).

Popri tejto činnosti však UNESCO vykonáva aj rozsiahly prieskum pomocou Novinárskych bezpečnostných indikátorov (JSI) - nezávislého nástroja, ktorý zhromažďuje informácie o bezpečnosti novinárov a beztrestnosti.

V rámci konkrétnych projektov v tejto oblasti novinárskej bezpečnosti podporilo UNESCO napríklad zriadenie monitorovacích mediálnych výborov v Južnom Sudáne, v dôsledku ktorých vznikla na internete diskusná platforma umožňujúca zainteresovaným diskutovať o riešení problematiky a následne spolupracovať.

V Iraku zase organizácia v rámci zlepšovania bezpečnosti mediálnych pracovníkov pomohla nadviazať dialóg medzi hlavnými orgánmi a políciou. Konkrétne kroky na zvýšenie bezpečnosti novinárov prijali politickí činitelia aj v Pakistane, a to zriadením špeciálneho útvaru - Pakistanskej komisie pre médiá - na ministerstve informácií, vysielania a národného dedičstva. Komisia zaznamenáva a bojuje s hrozbami voči mediálnym pracovníkom.

Implementácia Akčného plánu je však dlhodobým procesom, nie jednou aktivitou, ktorej úspech je možné dosiahnuť len prostredníctvom komplexného prístupu a riešení na globálnej, regionálnej i národnej úrovni.

Prostredníctvom ďalšieho programu UNESCO - Informácie pre všetkých (IFAP) -, v ktorom má svoje zastúpenie aj Slovensko, sa vlády na celom svete zaviazali využiť nové možnosti, aké ponúka takzvaný informačný vek. Prostredníctvom lepšieho prístupu k informáciám by tak chceli vytvoriť spravodlivejšiu spoločnosť.

IFAP úzko spolupracuje s rôznymi medzivládnymi a mimovládnymi organizáciami, ako aj so stálym programom UNESCO v oblasti komunikácie a informácií. Celkovým cieľom programu IFAP je pomôcť členským štátom UNESCO implementovať a rozvíjať informačnú politiku vo svete, ktorý čoraz viac využíva informačné a komunikačné technológie.

Na dosiahnutie tohto cieľa zameriava IFAP svoje úsilie na päť najdôležitejších priorít. Tie zastrešuje pojmami ako informačný rozvoj, informačná gramotnosť, uchovávanie informácií, informačná etika, informačná dostupnosť a viacjazyčnosť.

Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová navštívi 5.-8.mája Slovensko. Počas návštevy sa stretne s najvyššími ústavnými činiteľmi a prezrie si viaceré lokality UNESCO na strednom a východnom Slovensku.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Bojnickom zámku pokračuje príbeh o láske, zrade a pomste

Na Bojnickom zámku pokračuje príbeh o láske, zrade a pomste

DNES - 13:04Zaujímavosti

Na Bojnickom zámku od soboty pokračujú v rozprávaní príbehu o láske, zrade a pomste pod názvom Spiritus Mortis.

Pred 100 rokmi položili základný kameň Mohyly M. R. Štefánika na Bradle

Pred 100 rokmi položili základný kameň Mohyly M. R. Štefánika na Bradle

DNES - 7:06Zaujímavosti

K vrcholom monumentálnej pamätníkovej tvorby na Slovensku patrí Mohyla M. R. Štefánika na Bradle.

Orangutan si ošetroval ranu liečivou bylinou, vedci to videli prvýkrát

Orangutan si ošetroval ranu liečivou bylinou, vedci to videli prvýkrát

VČERA - 16:09Zaujímavosti

Vedci u orangutana v divočine pozorovali použitie bylín na liečbu rany na tvári.

Dievčatko tvrdilo, že v jej izbe žijú príšery. Kamera odhalila za stenou niečo neuveriteľné

Dievčatko tvrdilo, že v jej izbe žijú príšery. Kamera odhalila za stenou niečo neuveriteľné

22:11 02.05.2024Zaujímavosti

Trojročné dieťa povedalo rodičom, že za stenou v jej izbe žijú príšery. Z toho, čo tam našli, ostali všetci v šoku.

Najväčšia chyba, ktorú robia nevesty pri skúšaní svadobných šiat

Najväčšia chyba, ktorú robia nevesty pri skúšaní svadobných šiat

21:01 01.05.2024Zaujímavosti

Svadobné šaty si väčšina z nás kupuje raz za život. Pripravte sa na túto výnimočnú príležitosť vopred, aby vás nič neprekvapilo.