• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
25°Bratislava

Najčastejšie dôvody, prečo vás bolia nohy

  • 20:07 03.05.2016
  • Bratislava
Najčastejšie dôvody, prečo vás bolia nohy

Prinášame tiež rady, ako konkrétnu príčinu bolesti odstrániť.

Bolesti nôh patria medzi časté a nepríjemné problémy, ktoré potrápia veľa ľudí. Aké sú ale najčastejšie dôvody, prečo nás môžu bolieť a ako si s bolesťou poradiť? Prinášame vám veľký prehľad diagnóz aj ich účinných riešení.

Nosíte nevhodnú obuv

Či už nosíte vysoké podpätky alebo úzke topánky, po istej dobe začnete pociťovať nepríjemnú a ostrú bolesť. Na kvalitných a pohodlných topánkach by ste teda rozhodne šetriť nemali. Ďalšou možnosťou je topánky často striedať, v práci sa prezúvať do pohodlných papúč.

Na konci dňa je vhodné pripraviť si na unavené nohy teplý kúpeľ, v ktorom rozpustíte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja alebo epsomskej soli. Následne ich natrite výživným krémom a pomasírujte ich.

Tehotenstvo

Počas tehotenstva je bolesť nôh problémom takmer vždy. Odporúčame vám preto mať vyložené nohy vždy, keď sa bude dať. Dodržiavajte aj pitný režim, keďže dehydratácia zhoršuje opuch nôh. Keď budete mať čas, precvičujte si chodidlá nenáročnými cvikmi a neváhajte požiadať vašu polovičku o masáž nôh.

Pohodlné topánky by mali byť počas tehotenstva samozrejmosťou.

Ste príliš dlho na nohách

Niektoré profesie si, žiaľ, vyžadujú dlhodobé státie na nohách. Ak je toto aj váš prípad, mali by ste si zadovážiť skutočne kvalitné a pohodlné topánky. Počas státia by ste tiež mali občas presunúť váhu z jednej nohy na druhú, občas si spraviť prestávku a posadiť sa. Po skončení práce by ste mali doma vykonať niekoľko krátkych cvikov s nohami a potom ich vyložiť do vyvýšenej polohy. Uvoľniť bolesť a opuch vám pomôžu relaxačné teplé kúpele alebo chladiace masti. Občas by ste si tiež mali dopriať masáž chodidiel.

Plantárna fascia alebo ostroha na päte

Potrápi najmä športovcov, ktorí preťažia nohy pri behu. Je to v podstate zápal plochej šľachy chodidla, ktorý sa postupne zhoršuje, až nakoniec ostrá bolesť znemožní pohyb. Odporúčame vám konzultovať liečbu s lekárom, ktorý vám môže predpísať protizápalové lieky a masti. Doma si môžete pomôcť opäť kúpeľmi a tiež tak, že si zvolíte pohodlnejšiu obuv so špeciálnymi vložkami.

Čítajte: Ostroha na päte – čo pomáha?

Ploché nohy

Môžeme ich mať od narodenia, ale môžu vzniknúť aj v dospelosti rôznymi poruchami svalov a šliach na nohách. Kým špeciálne cviky fungujú najmä u detí, dospelí si zvyčajne už nedokážu ploché nohy vytvarovať. Bolesť vám pomôže uvoľniť chodenie na boso, najmä po plochých kameňoch a tráve. Vhodné je tiež si zakúpiť špeciálne vložky do topánok, ktoré klenbu mierne nadvihnú alebo ortopedickú obuv.

Čítajte: Ploché nohy: Takto s nimi môžu účinne bojovať deti aj dospelí

Máte dnu

Vysoká hladina kyseliny močovej v tele je ďalšou príčinou častej bolesti nôh. Kyselina močová je odpadový produkt, ktorý vzniká pri oxidácii purínov a normálne sa vylučuje močom . Ak ju ale telo nevylúči, tvoria sa z nej malé kryštáliky, ktoré sa usádzajú v kĺboch a spôsobujú bolesť.

O liečbe a regulácii dny sa poraďte so svojim lekárom. Snažte sa ale piť veľa tekutín a vyhýbať sa častej konzumácii strukovín, kvasníc, húb, špargle alebo fazule, ktoré obsahujú vyššie množstvá purínu.

Čítajte: Ako sa zbaviť kyseliny močovej v kĺboch vďaka tomuto jednoduchému nápoju

Halluxy

Tieto kostné výrastky nie sú iba estetickým problémom. Keď narastú, dokážu spôsobiť poriadne nepríjemné bolesti. V súčasnosti je možné ich trvalo zmenšiť iba chirurgickým zákrokom, kde sa buď odstráni kúsok kosti alebo sa halluxy regulujú vložením titánových platničiek.

Halluxy majú častejšie ženy a sú dedičné. Takže ak ich mala vaša matka, mali by ste sa začať preventívne o nohy starať. Zaobstarajte si teda pohodlné topánky a masírujte si chodidlá.Takto nástup halluxov aspoň trochu oddialite.

Čítajte: Hallux valgus: Keď vybočený palec nie je len estetickým problémom

Zarastanie nechtov na nohách

Pri pohybe vám zarastajúci necht môže spôsobiť nepríjemné bolestivé pocity,najmä v oblasti palca. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa tohto problému môžete zbaviť. Doma vám pomôžu teplé kúpele a dvíhanie nechta pomocou nite alebo vaty. Odporúčame ale zveriť sa do rúk odborníkom, teda pedikérom alebo chirurgom, ktorí dokážu upraviť nechtové lôžko.

Čítajte: Zarastanie nechtov na nohách – domáca a odborná liečba

Ako bojujete s bolesťami nôh vy a čo je najčastejšou príčinou jej vzniku?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, top10homeremedies.com, mayoclinic.org, Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.