Počet hospodárskych zvierat sa znižuje
- 15:08 30.04.2016
- Bratislava

Opačne to bolo vlani v chove kôz.
Informovala, že podľa údajov Štatistického úradu SR k 30. novembru 2015 sa chovalo na Slovensku 36.300 kôz, z tohto bolo 26.900 kôz matiek. Počet kôz a aj počet kôz matiek sa v porovnaní s rokom 2014 zvýšil.
Chov kôz má na Slovensku tradíciu, avšak v minulosti zviera známe pod pojmom "krava chudobných" nie je na Slovensku dostatočne využívané. Napriek tomu, že kozie mlieko je považované za najkvalitnejšie vďaka jeho účinkom na zdravie, kozie mlieko, výrobky z neho či kozie mäso si stále ešte len hľadajú spotrebiteľa.
"Počet kôz môžeme považovať v poslednom desaťročí za stabilný, pretože počet zvierat sa pohybuje od 34.100 do 37.100 kusov," podčiarkla hovorkyňa SPPK.
Na Slovensku sa väčšina kôz chová pre produkciu mlieka, v roku 2015 sa ho na Slovensku vyprodukovalo takmer 15 miliónov litrov, teda spotreba kozieho mlieka je v priemere menej ako 3 litre na osobu za rok. Z členov EÚ má najvyššiu produkciu kozieho mlieka Francúzsko, Španielsko, Grécko, Rumunsko a Holandsko.
"Kozľatá sú často určené po sezóne na mäso, aj v tejto komodite je však spotreba takmer nemerateľná, pretože v priemere spotrebujeme na Slovensku len 15 gramov kozieho mäsa za rok. Pozitívne môžeme hodnotiť dostupnosť výrobkov, aj keď väčšina z nich pochádza zo zahraničia, dnes je možné kúpiť syr či mlieko v obchodnej sieti. Stále je však spotreba kozieho mlieka, syrov či kozľaciny nízka, a tak tento sektor má možnosti rozvoja," dodala Holéciová.

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená
Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.