• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.2.2024Meniny má Matej
Bratislava

V prípade streľby na psa treba okamžite zavolať políciu

  • 13:42 08.02.2013
  • BRATISLAVA
V prípade streľby na psa treba okamžite zavolať políciu

Smutný prípad zo Železnej studničky

Neznámy páchateľ zastrelil v piatok 25. januára približne o 19:45 sučku Austrálskej Kelpie menom AG - Ejdži v rekreačnej oblasti Železná studnička v Bratislave. Incident sa stal na lesnom chodníku nad záchytným parkoviskom pri Červenom moste oproti mlynu Klepáč.

Majiteľke vznikla usmrtením psa škoda 700 eur. Poverený policajt začal v tomto prípade trestné stíhanie za poškodzovanie cudzej veci, páchateľovi hrozí trest odňatia sloboda na jeden rok. Pre agentúru SITA to uviedol bratislavský policajný hovorca František Peczár. V prípade streľby na psa v poľovnom revíri by to mal majiteľ psa okamžite oznámiť polícií.

Je to potrebné preto, aby sa dalo zaistiť čo najviac dôkazov a preveriť osoby v okolí. Pre agentúru SITA to na margo streľby na psa na bratislavskej Železnej studničke uviedol zástupca riaditeľa Mestských lesov v Bratislave Rudolf Ivičič.

Poľovník je po streľbe povinný ukázať doklady privolanej polícii a aj členom poľovníckej stráže. Podľa Ivičiča musí mať poľovník pri sebe poľovný lístok vystavený na jeho meno, zbrojný preukaz, v ktorom má zapísanú poľovnú zbraň čo má v revíri, ako aj povolenie na lov vystavené pre príslušný revír a samozrejme občiansky preukaz.

"Právo poľovníctva môže vykonávať iba v poľovnom revíri, v našom prípade je to Lesopark a musí byť zapísaný v knihe návštev daného poľovného revíru," informoval ďalej s tým, že ulovenú zver je povinný bezodkladne zapísať do Povolenia na lov zveri. "Ulovenú zver a použitie zbrane, ako aj chybný výstrel, musí každý poľovník zapísať do knihy návštev poľovného revíru," dodal.
Poľovníci sú poistení

Poľovníci sú v prípadoch lovu poistení, pričom poistenie sa vzťahuje aj na škody spôsobené pri výkone poľovníctva.

"Dá sa zistiť, kto a kedy bol v poľovnom revíri, pretože to je zapísané v knihe návštev," poznamenal Rudolf Ivičič. Zároveň dodal, že v piatok 25. januára, keď bol na Železnej studničke zastrelený pes rasy Austrálska Kelpia, v poľovnom revíri Lesopark boli zapísaní dvaja poľovníci v lokalitách nad Račou, vzdialených od miesta incidentu 10 kilometrov.

"Doteraz nebolo zistené, že na psa strieľal poľovník. Incident sa odohral na okraji revíru, iba niekoľko metrov od hranice, pričom pes bol niekoľko minút vzdialený od majiteľky. Preto je pravdepodobné, že k streľbe prišlo na nepoľovných plochách mimo revír," vysvetlil Ivičič.

Ak má osoba podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo priestupok, môže podať na ktoromkoľvek policajnom útvare trestné oznámenie.
Polícia sa venuje každému oznámeniu

Polícia sa zaoberá každým oznámením, vyhodnotí ho a rozhodne o ďalšom postupe. "Či bola naplnená skutková podstata trestného činu, alebo nie, je potrebné skúmať v každom jednotlivom prípade individuálne," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.

Náš právny poriadok nevníma psy ako živé tvory, ktoré by používali osobitnú právnu ochranu, upozornila na to právnička Soňa Košičiarová.

"Vyššiu právnu ochranu majú len chránené druhy živočíchov, ale to psíky, ktorých chováme, nie sú," priblížila.

Vo vzťahu k osobe, ktorá zviera zabila, prichádza do úvahy trestnoprávna alebo priestupková zodpovednosť za predpokladu, že poľovník svojim správaním naplnil skutkovú podstatu trestného činu alebo priestupku.

"V prípade, že by poľovník porušil predpis z oblasti poľovníctva, nevylučujem ani jeho disciplinárnu zodpovednosť," doplnila právnička Soňa Košičiarová. Právnik Branislav Cepek si myslí, že v prípade, ak na psa na bratislavskej Železnej studničke strieľal poľovník, ide podľa neho jednoznačne o jeho vinu, pretože sa nemôže odvolávať ani na zákon o poľovníctve.

"Ten v príslušnom ustanovení upravuje, že "Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa tohto zákona oprávnený okrem iného usmrtiť v poľovníckom revíri voľne sa pohybujúceho psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby. Nevzťahuje sa to však na poľovníckeho psa, ktorý má nasadený obojok alebo postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe odlišnej od farby jeho pleti," vysvetlil Cepek pre agentúru SITA.

Z právneho hľadiska však aj podľa jeho slov je pes považovaný za vec. "V tomto prípade prichádza do úvahy zodpovednosť podľa Občianskeho zákonníka, teda klasická náhrada v peniazoch, v istom zmysle dokonca aj poškodzovanie cudzej veci podľa Trestného zákona," doplnil.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tragická nehoda: O život prišla len 34-ročná žena

Tragická nehoda: O život prišla len 34-ročná žena

VČERA - 19:39Domáce

Vodič pri predchádzaní cyklistu pravdepodobne dostal šmyk a vrazil do auta idúceho v protismere.

Počas noci udrie víchrica, SHMÚ zverejnil aj ďalšie výstrahy

Počas noci udrie víchrica, SHMÚ zverejnil aj ďalšie výstrahy

VČERA - 19:10Domáce

Meteorológovia vydali výstrahy pre vietor, dážď a povodne.

SaS navrhuje uznesenie, ktorým má parlament žiadať vyšetrenie smrti Navaľného

SaS navrhuje uznesenie, ktorým má parlament žiadať vyšetrenie smrti Navaľného

VČERA - 17:02Domáce

Opozičná strana SaS predložila do parlamentu návrh uznesenia, ktorým má Národná rada SR vyzvať Rusko, aby povolilo nezávislé a transparentné vyšetrovanie smrti lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

Prezidentka: Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov

Prezidentka: Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov

VČERA - 17:01Domáce

Keďže Ukrajina sa bráni voči agresii na svojom území, musíme rešpektovať predovšetkým vôľu Ukrajincov, tvrdí Zuzana Čaputová.

Prieskum: Kto by vyhral prvé kolo prezidentských volieb vo februári?

Prieskum: Kto by vyhral prvé kolo prezidentských volieb vo februári?

VČERA - 16:11Domáce

Prieskum ukazuje aj priebežné preferencie v druhom kole prezidentských volieb.