Straty vývozcov ropy z Blízkeho východu môžu presiahnuť 500 mld. USD
- 9:51 25.04.2016
- Dubaj

Ropu vyvážajúce krajiny Blízkeho východu stratia v roku 2015 na príjmoch v dôsledku nízkych cien komodity v porovnaní s rokom 2014 okolo 360 miliárd USD.
Ešte v októbrovej prognóze MMF uvádzal, že ropu vyvážajúce krajiny Blízkeho východu stratia v roku 2015 na príjmoch v dôsledku nízkych cien komodity v porovnaní s rokom 2014 okolo 360 miliárd USD. Po výraznejšom prepade cien koncom roka bola však táto hodnota o 30 miliárd USD vyššia. Zatiaľ čo v polovici roka 2014 dosahovali ceny ropy okolo 115 USD za barel (159 litrov), v januári tohto roka dosiahli len okolo 30 USD/barel.
Dnes MMF uviedol, že pokles príjmov z vývozu ropy bude tento rok ešte vyšší a dosiahne viac než 500 miliárd USD. Fond odhaduje, že oproti porovnávanému roku 2014 budú príjmy nižšie zhruba o 490 až 540 miliárd USD.
Riaditeľ MMF pre Blízky východ a strednú Áziu Masúd Ahmed povedal, že tieto straty sa premietajú do obrovského rozpočtového deficitu a spomaľovania rastu. Ide najmä o štáty ako Saudská Arábia, kde je chod krajiny vysoko závislý od príjmov z ropy.
MMF v správe uvádza, že ekonomický rast v šiestich krajinách Blízkeho východu (Saudská Arábia, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Omán a Spojené arabské emiráty) sa tento rok spomalí na 1,8 % z 3,3 % v roku 2015. Najväčšia z ekonomík, Saudská Arábia, by mala dosiahnuť hospodársky rast len tesne nad 2 %.
Fond preto vyzýva dotknuté krajiny na urýchlenie reforiem, ktoré umožnia znížiť verejné výdavky na sociálne programy. Väčšina z krajín už urobila v tomto smere prvé kroky a obmedzila niektoré výhody, znížila dotácie či zvýšila dane a ceny energií.
"Ceny ropy by sa časom mali v porovnaní so súčasnou situáciou zvýšiť, no na úrovni z rokov 2013 a 2014 ich ešte dlho neuvidíme. Mnohé z krajín Blízkeho východu musia preto zoškrtať svoje výdavky a snažiť sa získať príjmy do rozpočtu z iných zdrojov než z ropy," povedal Achmed pre AP.
MMF zároveň varuje, že v tomto regióne len v krajinách vyvážajúcich ropu by do roku 2020 malo na trh práce nastúpiť 10 miliónov mladých ľudí. Pri súčasnom vývoji situácie si však asi 3 milióny z nich prácu nenájdu. Pritom práve frustrácia mladých bola hlavným spúšťačom série povstaní v arabských krajinách v roku 2011 známych ako Arabská jar.
(1 EUR = 1,1263 USD)

PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza
Premiér Robert Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.