Čo sa deje s telom človeka po tom, ako ho uhryzne čierna vdova?

Pavúk, ktorý po párení zabíja samčekov a má jed až pätnásťkrát silnejší ako štrkáč, to je čierna vdova. Viete, čo sa deje s ľudským telom po tom, ako ho uhryzne?
Tento pavúk sa u nás našťastie nevyskytuje (je ale možná jej migrácia na naše územie, ak sú teploty vysoké), no následky uhryznutia čiernou vdovou sú desivé. Uhryznúť nás môže iba samička, ktorá je väčšia ako samček a na chrbte má notoricky známy červený symbol presýpacích hodín.
Čítajte: Čo sa deje s telom po smrti?
Zvyčajne do kontaktu s ľuďmi neprichádza a k uhryznutiu dôjde najčastejšie vtedy, keď sa ľudia priblížia k jej pavučine alebo ohrozia nakladené vajíčka. Uhryznutie bolí podobne ako prepichnutie pokožky ihlou a prezradia ho dve malé značky, ktoré po jej uhryznutí ostanú. Príznaky otravy, ktoré ľudia po uhryznutí zažívajú, sa volajú latrodektizmus.
Do hodiny
Za 15 minút začnete v oblasti uhryznutia cítiť spazmy (kŕče). Jed sa začne dostávať do nervového systému.
Hodinu od uhryznutia začnete cítiť silnejšie kŕče a bolesti na svaloch stehien, krku a ramenách. Jed začína sabotovať a ničiť neurotransmittery v ľudskom tele.
Do troch hodín
Bolesť sa zvykne rozšíriť do celého tela a svaly na bruchu stuhnú. Jed čiernej vdovy začína vďaka obsahu alfa-latrotoxínu silnieť, paralyzovať a ničiť nervové zakončenia v našom tele.
Tri až dvanásť hodín
Pôsobenie jedu sa prejaví na vlhkej pokožke, ťažkom dýchaní a slabom pulze. Obete uhryznutia môžu zažívať delírium.
Čítajte: Prečo sa nám sníva?
Bolesti a kŕče silnejú a u tehotných žien môžu vyvolať skorší pôrod. Na uvoľnenie kŕčov sa môžu podávať barbituráty (majú tlmiaci účinok na centrálnu nervovú sústavu) alebo morfium. Jed ale môže ovplyvniť účinnosť analgetík a ohroziť dýchanie človeka.
Jed zvyčajne spôsobí do jedného dňa od uhryznutia smrť. Pre zdravého dospelého človeka ale stret s týmto pavúkom v súčasnosti nemusí vôbec dopadnúť tragicky. Stačí, aby ste v prípade uhryznutia čiernou vdovou vyhľadali čo najskôr lekársku pomoc, aby vám v prípade núdze mohol byť podaný protijed.
Čítajte: Prečo sú od seba introverti a extroverti odlišní
Po správnom lekárskom ošetrení odznejú nepríjemné príznaky do piatich dní. Občasné spazmy ale môžete ešte cítiť zhruba mesiac.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.