• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 13.5.2025Meniny má Servác
19°Bratislava

V USA vzniklo viac pracovných miest, ale nezamestnanosť vzrástla

  • 21:03 01.04.2016
  • Washington
V USA vzniklo viac pracovných miest, ale nezamestnanosť vzrástla

Výsledok, ktorý dnes oznámilo americké ministerstvo práce, je lepší aj v porovnaní s odhadmi ekonómov.

Americkí zamestnávatelia vytvorili v marci 215.000 nových pracovných miest, pričom do veľkej miery sa pod to podpísali sektory stavebníctva, maloobchodu a zdravotníctva. Výsledok, ktorý dnes oznámilo americké ministerstvo práce, je lepší aj v porovnaní s odhadmi ekonómov, ktorí počítali so vznikom okolo 200.000 až 210.000 nových pracovných pozícií. Informovali o tom agentúra AP a portál RTTNews.

Ministerstvo zároveň revidovalo nahor údaje za február. V danom mesiaci vzniklo v USA celkovo 245.000 nových pracovných miest. Pôvodne sa udávalo 242.000 pozícií.

Na druhej strane ministerstvo práce dodalo, že aj napriek vyššej než očakávanej tvorbe nových pracovných miest sa v marci miera nezamestnanosti mierne zvýšila. Za marec dosiahla 5 %, zatiaľ čo vo februári predstavovala 4,9 %. Dôvodom je, že prácu si začal hľadať väčší počet Američanov, čo ich opäť zaradilo do evidencie.

Stabilný pracovný trh prispieva k rastu miezd. Priemerná hodinová mzda v USA sa v marci zvýšila medzimesačne o 0,3 % a medziročne o 2,3 %.

Stavebné firmy vytvorili minulý mesiac 37.000 nových pracovných pozícií, k čomu do veľkej miery prispelo teplejšie počasie. Tento sektor tak pomohol kompenzovať ďalšie straty v spracovateľskom odvetví, ktoré dopláca na slabší rast zahraničných ekonomík. Počet pracovných miest klesol aj v ťažobnom sektore, ktorý stále zápasí s nízkymi cenami ropy.

Spotrebiteľská dôvera v USA klesla na 5-mesačné minimum

Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch klesla v marci na najnižšiu hodnotu za posledných päť mesiacov. Dôvodom je najmä zvýšený pesimizmus Američanov v súvislosti s vyhliadkami ekonomiky. Informovala o tom agentúra AP.

Index spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostavuje Michiganská univerzita, dosiahol v marci 91 bodov oproti 91,7 bodu vo februári. To bola najnižšia hodnota od októbra minulého roka, keď index dosiahol 90 bodov.

Podľa ekonóma Richarda Curtina sa pod výsledok podpísali najmä obavy Američanov o vývoj ekonomiky. Tieto nálady a z toho vyplývajúci pokles príslušného podindexu mali na celkový index výraznejší vplyv než rast podindexu, ktorý hodnotí vývoj finančnej situácie spotrebiteľov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

DNES - 12:49Ekonomické

Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.

Globálny voľný obchod je v kríze, uviedla šéfka WTO

Globálny voľný obchod je v kríze, uviedla šéfka WTO

DNES - 11:58Ekonomické

Globálny voľný obchod je v kríze. Povedala to v utorok generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjo-Iwealaová na stretnutí s japonským premiérom Šigerom Išibom v Tokiu.

EÚ podporila firmy Elona Muska stovkami miliónov eur

EÚ podporila firmy Elona Muska stovkami miliónov eur

DNES - 10:56Ekonomické

Spoločnosti kontrolované americkým technologickým miliardárom Elonom Muskom vo veľkom využívajú prostriedky z fondov Európskej únie.

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov

VČERA - 15:59Ekonomické

Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu vystačia na viac ako 500 rokov, napísal podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v článku pre časopis Energy Policy.

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní

VČERA - 15:05Ekonomické

Európska centrálna banka by mala prestať znižovať náklady na pôžičky, keďže turbulencie v globálnej ekonomike podporujú cenové tlaky.