Vláda pácha vlastizradu, na paškál si ju vzala SaS
- 16:32 21.02.2013
- BRATISLAVA

Zmenami v zákone o kolektívnom vyjednávaní si v čase rastúcej nezamestnanosti sami strieľame do vlastného kolena. Prinášajú nezamestnanosť, nespravodlivosť a beznádej.
"Zamestnanci najmä menších a stredných podnikov si nebudú môcť dovoliť plniť podmienky z kolektívnych zmlúv, aké si môžu dovoliť napríklad veľké a silné podniky," povedal Chren. Ako dodal, tento zákon tak umožní veľkým firmám ničiť svojich menších konkurentov. Považuje ho preto za nespravodlivý.
Ako vysvetlil, ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny môže na základe spomínaného zákona rozhodnúť, že podmienky zakotvené v kolektívnych zmluvách, ktoré dohodnú veľké podniky s odborármi, sa budú vzťahovať na všetky firmy v danom sektore. Chren zároveň poukázal na to, že situácia so zamestnanosťou sa objektívne nezlepšuje a ľudia upadajú do beznádeje.
"My namiesto toho, aby sme v tejto situácii, tak ako všetky ostatné krajiny v EÚ, sa snažili podmienky na podnikanie zlepšiť, tak vláda Roberta Fica robí pravý opak a frustruje tým všetkých občanov," uviedol Chren.
Ku kritike zákona o kolektívnom vyjednávaní sa pridala i jeho stranícka kolegyňa Lucia Nicholsonová. Novelu zákona považuje za páchanie vlastizrady vládou socialistov. Podľa nej je absurdné, že v čase rekordnej nezamestnanosti a hospodárskej krízy prichádza kabinet s likvidačným opatrením pre mnohých zamestnávateľov na Slovensku. Tvrdí, že zákon narúša hospodársku súťaž a ruší konkurencieschopnosť podnikov. "Naopak, posilňuje byrokraciu a posilňuje postavenie spriatelených odborárov tejto socialistickej vlády," skonštatovala Nicholsonová.
Spolu so zmenami v Zákonníku práce a v odvodoch bude mať i táto zmena podľa nej na svedomí rastúcu nezamestnanosť. Chren dodáva, že zákon je navyše na hrane ústavnosti. Opiera sa o to, že podobnú legislatívu pred niekoľkými rokmi Ústavný súd v Českej republike vyhlásil za protiústavnú.
Podmienkou pri rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) od začiatku júla tohto roka už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorý v stredu schválila vláda. O návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi, by mala rozhodovať trojstranná tripartitná komisia.
Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR. Rezort práce a sociálnych vecí súčasne navrhuje pri rozširovaní záväznosti kolektívnej zmluvy stanoviť podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť by sa mala rozšíriť len pri takej kolektívnej zmluve, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví, ako iná kolektívna zmluva, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.