• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Obama je ochotný sa v budúcnosti stretnúť s Fidelom Castrom

  • 18:57 22.03.2016
  • Havana
Obama je ochotný sa v budúcnosti stretnúť s Fidelom Castrom

Prezident USA v interview pre televíziu ABC povedal, že nemá problém s takýto stretnutím, lebo by bolo symbolom skončenia tejto kapitoly studenej vojny.

Prezident USA Barack Obama, ktorý je na prelomovej trojdňovej návšteve Kuby, v pondelok vyhlásil, že je ochotný stretnúť sa v budúcnosti s bývalým kubánskym prezidentom Fidelom Castrom.

Obama v interview pre program "World News Tonight with David Muir" americkej televízie ABC News povedal, že nemá problém s takýto stretnutím, lebo by bolo "symbolom skončenia tejto kapitoly studenej vojny". Podľa slov šéfa Bieleho domu bude stretnutie možné iba v prípade, že 89-ročnému kubánskemu exprezidentovi bude dostatočne dobre slúžiť zdravie. Castro je podľa dostupných informácii chorý a slabý, uviedla dnes tlačová agentúra AP.

Obama povedal, že nemá ani potuchy, kedy by sa mohlo takéto stretnutie uskutočniť.

Biely dom jasne informoval, že schôdzka sa nebude konať už počas tejto historickej Obamovej cesty na Kubu. Obama sa na svojej prvej návšteve Kuby snaží sústrediť na budúcnosť ostrovnej krajiny a na jej možnosti ekonomického rastu a reforiem. Stretnutie so starnúcim bývalým revolucionárom by mohlo tento cieľ prekaziť.

Zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Ben Rhodes povedal v pondelok na Kube novinárom, že "takéto stretnutie počas prezidentovej návštevy sme nenavrhli ani my, ani Kubánci".

Rhodes doplnil, že prezident Obama hovoril o "možnosti" takéhoto stretnutia v budúcnosti: "Hovoril o tom, že existuje celá škála spôsobov, ako uzatvoriť kruh našej histórie."

Rhodes tiež novinárov informoval, že za posledného dva a pol roka si s kubánskymi predstaviteľmi vymenili mnoho zoznamov politických väzňov.

Vplyvný poradca pre národnú bezpečnosť zdôraznil, že USA pravidelne upozorňujú na prípady konkrétnych politických väzňov a že mnohé prípady už boli vyriešené. Rhodes však dodal, že Kuba trvá na tom, že tieto osoby nepokladá za politických väzňov. Podľa Rhodesa kubánske úrady tvrdia, že väzni sú zadržiavaní za iné trestné činy.

Rhodesove vyjadrenia nasledovali po tom, čo kubánsky prezident Raúl Castro počas pondelkovej tlačovej konferencie s Obamom povedal, že keby dostal zoznam politických väzňov, "ešte dnes večer by boli prepustení".

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo svojej poslednej správe nemenovala žiadnych súčasných politických väzňov na Kube.

Nastal čas pochovať posledné zvyšky studenej vojny, tvrdí Obama

Americký prezident Barack Obama vyzval dnes Kubáncov, aby vzhliadali k budúcnosti s nádejou, a vyhlásil, že na tento ostrov pricestoval so zámerom "pochovať posledné zvyšky studenej vojny na americkom svetadiele". Podľa agentúry AP ide o začiatok novej kapitoly vo vzťahoch medzi týmito dlho odcudzenými krajinami.

"Havana leží iba 145 kilometrov od Floridy, museli sme však prekonať veľkú vzdialenosť, aby sme sem prišli. Je čas, aby sme minulosť nechali za sebou a začali sa spoločne pozerať smerom k budúcnosti," povedal Obama počas svojho prejavu v havanskom Veľkom divadle.

Hoci šéf Bieleho domu rázne obhajoval demokraciu Spojených štátov, ako aj ich ekonomický systém, zdôraznil, že Washington nebude Kube vnucovať svoje hodnoty, a vyzdvihol význam sebaurčenia kubánskeho ľudu. Kubánskemu prezidentovi Raúlovi Castrovi odporučil, aby sa nebál hlasu vlastného obyvateľstva.

Obama taktiež vyzval na ukončenie amerického obchodného embarga uvaleného na Kubu, ktoré však môže zrušiť iba Kongres USA. "Je to už prežité bremeno na pleciach kubánskeho ľudu, ako aj Američanov, ktorí chcú na Kube investovať alebo podnikať. Je čas na jeho zrušenie," vyhlásil podľa agentúry Reuters americký prezident.

Napriek entuziazmu vyplývajúcemu z rozmrazenia diplomatických vzťahov medzi Washingtonom a Havanou prvý muž Spojených štátov pripustil stále pretrvávajúce rozdiely v oblasti ľudských práv a demokracie. Obama za prítomnosti Castra vyzval Kubáncov, aby "bez strachu hovorili, čo si myslia" a vyberali si svojich lídrov v slobodných a spravodlivých voľbách.

Obamov prejav prenášala naživo kubánska štátna televízia, čo preňho bola jedinečná príležitosť prehovoriť priamo k obyvateľom krajiny o svojej vízii ohľadom budúcnosti.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

VČERA - 22:02Zahraničné

Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

VČERA - 22:01Zahraničné

O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

VČERA - 22:00Zahraničné

Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

VČERA - 21:59Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

VČERA - 21:54Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.