ZMOS varuje pred nezákonným vypaľovaním trávnatých porastov

Vypaľovanie trávnatých porastov je priamym porušením zákona a v žiadnom prípade to nemožno považovať za spôsob čistenia zelených plôch.
„Akousi predzvesťou prichádzajúcej jari je v mestách a obciach rozmiestňovanie veľkoobjemových kontajnerov či upratovacie brigády. Veľkú pozornosť treba venovať tomu, čo je dovolené, ale aj tomu, čo je zakázané,“ uviedol Kaliňák.
Samosprávy sú v zmysle zákona o odpadoch povinné „zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov a oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia.“ To sa však nevzťahuje na obec, ktorá má menej ako 5000 obyvateľov a na jej území je zriadený zberný dvor.
„Aj preto samosprávy v tomto období rozmiestňujú na svojom území tzv. veľkoobjemové kontajnery, do ktorých môžu obyvatelia počas jarného upratovania uložiť objemný odpad, napríklad nepotrebný či poškodený nábytok. Práve táto pomoc v nemalej miere prispieva k zamedzeniu vytvárania nelegálnych skládok,“ doplnil Kaliňák.
Združenie miest a obcí Slovenska koncom minulého roka realizovalo prieskum, ktorý bol zameraný na organizovanie verejných brigád a rôzne formy pomoci samospráv pri ich zabezpečovaní. Na otázku: „Pomáha mesto/obec pri organizovaných aktivitách zameraných na čistenie vodných tokov alebo verejných priestranstiev?“ uviedlo 65,8 percenta samospráv, že pri organizovaní verejných brigád pomáhajú. Presnejšie 29,9 percenta miest a obcí zapája pracovníkov z radov dlhodobo nezamestnaných. Pracovné prostriedky a náradie zabezpečuje ako formu pomoci v rámci verejných brigád 24,4 percenta samospráv. Zvoz a likvidáciu vyzbieraného odpadu počas verejných brigád zabezpečuje 32,3 percenta respondentov. Ďalších 18,9 percenta uviedlo, že ako formu pomoci poskytujú propagáciu akcie, napríklad v miestnom rozhlase alebo na internetovej stránke samosprávy. Priamou finančnou pomocou vypomáha 2,9 percenta miest a obcí.
Najviac verejných brigád v samosprávach je organizovaných práve počas jari. Z prieskumu vyplýva, že na jar organizuje brigády 49,8 percenta samospráv. Druhé najčastejšie využívané obdobie je jeseň, keď sa brigády realizujú na území 29,1 percenta samospráv. V lete je organizovaných 17,9 percenta verejných brigád a v zime 3,2 percenta.
Prieskum Združenia miest a obcí Slovenska bol realizovaný od 17. novembra 2015 do 8. decembra 2015 na vzorke 278 samospráv, v ktorých býva viac ako 972.000 obyvateľov.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.