Za prvé týždne tohto roka zahynulo na cestách až 18 chodcov

Vlani zahynulo na Slovensku celkom 274 ľudí, čo bol medziročný nárast o 15 obetí.
"Je to enormné číslo," povedal s tým, že sa nepamätá, že by bol na Slovensku za taký krátky čas usmrtený taký vysoký počet chodcov. K všetkým týmto smrteľným nehodám došlo v priebehu januára a časti februára. Vplyv na ne mohlo mať podľa Ábela nepriaznivé zimné počasie.
"Je potešiteľné, že v posledných týždňoch neevidujeme žiadneho usmrteného chodca," pokračoval Ábel. V roku 2015 zahynulo na slovenských cestách 80 chodcov. V porovnaní s rokom 2014 je to nárast o 22 prípadov.
Policajný viceprezident spresnil, že z 18 v tomto roku usmrtených chodcov rovná polovica – deväť zavinila dopravnú nehodu so smrteľným následkom. Vyskytol sa podľa neho pri nich i alkohol, a to ako na strane chodcov, tak i vodičov, ktorí spôsobili dopravnú nehodu.
"Mali sme, žiaľ, aj takú nehodu, ktorá bola v tesnej blízkosti priechodu pre chodcov a to porušenie bolo skutočne závažné," opísal Ábel. Zdôraznil, že vodič smie jazdiť len takou primeranou rýchlosťou, aby mohol v prípade potreby zastaviť vozidlo pred prekážkou alebo zabrániť kolízii.
"V prípade zlých klimatických podmienok aj deväťdesiatka je nebezpečná," vysvetlil policajný viceprezident s tým, že vždy nie je rozhodujúce iba dodržanie maximálne povolenej rýchlosti v danom úseku.
Ostatné dopravné štatistiky sa zatiaľ podľa Ábela vyvíjajú priaznivo. Polícia od začiatku roka eviduje na celom Slovensku 2447 dopravných nehôd, čo je o 18 menej ako za rovnaké obdobie minulého roka. Tridsaťsedem usmrtených osôb na slovenských cestách predstavuje v porovnaní s vlaňajškom pokles o desať osôb.
Ťažko zranených účastníkov cestnej premávky je zatiaľ 129 (medziročný pokles o 51) a ľahko zranených 974, čo je medziročne o 95 viac. Pod toto nepriaznivé číslo sa podpísali viaceré nehody autobusov zo začiatku roka, vysvetlil Ábel.
Najlepšie sa zatiaľ dopravná situácia vyvíja v Prešovskom kraji, kde polícia doteraz neeviduje žiadnu usmrtenú osobu. "Je to veľmi dobrý ukazovateľ," vyjadril spokojnosť policajný viceprezident. Za priaznivú považuje i situáciu v Košickom kraji, kde boli dosiaľ usmrtené dve osoby.
Naopak, naďalej zlá situácia je v Žilinskom kraji. "Doposiaľ tam evidujeme desať usmrtených osôb, čo je rovnako ako za porovnateľné obdobie roku 2015," uviedol Ábel. Polícia robí podľa jeho slov v tomto kraji všetky potrebné opatrenia, aby sa situácia v ďalšom období zlepšila.
Vlani zahynulo na Slovensku celkom 274 ľudí, čo bol medziročný nárast o 15 obetí. Najviac – 54 úmrtí polícia zaznamenala v Žilinskom kraji. Celkovo bolo najčastejšou príčinou nevenovanie sa riadeniu vozidla, napríklad telefonovanie za volantom.

Lesný požiar v Bobrovci sa nedarí uhasiť, na mieste sú desiatky hasičov
Viac ako tridsiatka hasičov pokračuje aj v nedeľu v likvidácii lesného požiaru v Bobroveckej doline v Západných Tatrách.

Pri čelnej zrážke dvoch áut zahynuli dve osoby
Na mieste sú záchranné zložky, cesta je neprejazdná.

Raši: Štefánik bol Slovák telom aj dušou, nehanbil sa za svoj pôvod
Podľa Richarda Rašiho Štefánik vedel, že slobodu si Slovensko musí vybojovať samo a nikto mu ju nedaruje.

Prezident si uctí pamiatku Štefánika na letisku, z ktorého pred smrťou vzlietol
Prezident SR Peter Pellegrini si uctí pamiatku Milana Rastislava Štefánika na letisku, z ktorého poslednýkrát vzlietol.

Fico chce zrušiť nedeľné politické diskusné relácie
Premiér je pripravený podpísať dohodu k zrušeniu nedeľných diskusií.