Spisovateľ a učiteľ Peter Jilemnický sa narodil pred 115 rokmi

Je autorom románov Víťazný pád, Zuniaci krok, Pole neorané, či Kus cukru.
Členstvo v skupine DAV, angažovanosť v komunistickom hnutí a najmä pobyt vo Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR) ovplyvnili jeho umeleckú tvorbu. Obhajoval stalinizmus, osvojil si sovietsku metódu tzv. socialistického realizmu. Ako jeden z prvých ju uviedol do slovenskej literatúry. Pokúsil sa aj o tvorbu proletárskej poézie a drámy. Venoval sa publicistike, písal predovšetkým politicky motivované články uverejňované v komunistických novinách a časopisoch. Jeho literárne aktivity uzatvárali preklady z diel sovietskych básnikov. Marxisticko-leninskou literárnou vedou bol považovaný za jedného z najvýznamnejších slovenských spisovateľov 20. storočia.
Je autorom prózy Devadesátdevět koní bílých (1921), v slovenčine mu vyšlo viacero diel ako napríklad román Víťazný pád (1929), kniha reportáží Dva roky v kraji Sovietov (1929), romány Zuniaci krok (1930), Pole neorané (1932), Kus cukru (1934), poviedkový súbor Kompas v nás (1937), román Kronika (1947).
Narodil sa 18. marca 1901 v Kyšperku (terajšom Letohrade) okres Žamberk v Česku. Študoval na poľnohospodárskej škole v českom meste Chrudim. Na učiteľskom ústave v Leviciach skladal diferenciálnu skúšku zo slovenčiny predtým, ako sa vydal na pedagogickú dráhu. V rokoch 1921-1923 absolvoval vojenskú prezenčnú službu vo viacerých posádkach na Slovensku. Učil vo Svrčinovci a v Čadci na Kysuciach. Roky 1926 až 1928 prežil v bývalom ZSSR, kde študoval na Štátnom ústave žurnalistiky v Moskve. Po návrate do Československa bol redaktorom periodika Pravda v Ostrave a potom vyučoval na Slovensku v Trnave, Šajdíkových Humenciach, Kostolci, Záskalí a vo Svätom Jure.
Po vzniku Slovenského štátu v marci 1939 sa musel vysťahovať do Čiech, kde pôsobil ako učiteľ. V roku 1942 ho zatklo gestapo a do roku 1945 bol internovaný v nacistických pracovných táboroch. Po skončení druhej svetovej vojny pracoval na Povereníctve školstva a osvety v Bratislave, roky 1947 a 1948 strávil ako delegát Slovanského výboru v Belehrade vo vtedajšej Juhoslávii (dnes Srbsko).
V roku 1948 sa stal kultúrnym atašé na československom veľvyslanectve v Moskve, kde ho 19. mája 1949 vo veku len 48 rokov zastihla smrť.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.