Poľnohospodári majú na novú vládu požiadavky v agrosektore
- 17:03 16.03.2016
- Bratislava

Predseda SPPK Milan Semančík zdôraznil, že potravinári musia jednoduchším spôsobom čerpať finančné prostriedky na modernizáciu výroby potravín.
"Z nášho pohľadu je dôležité, aby podpora potravinárskeho priemyslu v sebe zahŕňala aj modifikáciu Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020 a Koncepciu potravinárskeho priemyslu SR," podčiarkla hovorkyňa.
Predseda SPPK Milan Semančík zdôraznil, že potravinári musia jednoduchším spôsobom čerpať finančné prostriedky na modernizáciu výroby potravín. Zároveň by SPPK privítala zvýšenie kofinancovania Programu rozvoja vidieka tak, ako to urobili v okolitých krajinách. "Ak by sme mali oporu v budúcej vláde, ktorá by zvýšila kofinancovanie Programu rozvoja vidieka o 10 % na výsledných 35 %, získali by sme 45 miliónov eur ročne viac," doplnil Semančík.
SPPK privíta, ak budúca vláda vo svojom programovom vyhlásení počas najbližších štyroch rokov upriami pozornosť aj na dve ďalšie oblasti, a to na oblasť prvovýroby a výchovu spotrebiteľa. S podporou aj poľnohospodárskej prvovýroby budú totiž slovenskí poľnohospodári a potravinári vedieť viac konkurovať svojim kolegom z krajín EÚ.
V oblasti prvovýroby SPPK bude od budúcej vlády požadovať najmä stabilizovanie živočíšnej výroby. Dnes sme totiž svedkami ďalšieho prehlbovania mliečnej krízy, klesajú nám nákupné ceny jatočných ošípaných. Podporu potrebujú aj pestovatelia zeleniny, ovocia.
Prioritou novej vlády by mala byť aj výchova spotrebiteľa, aby viac nakupoval domáce potraviny a rovnako aj vytvorenie štátneho odbytového kanála, prostredníctvom ktorého by zase ministerstvá a ich inštitúcie prednostne nakupovali čerstvé slovenské potraviny.
"Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je pripravená s predstaviteľmi budúcej vlády diskutovať o konkrétnych návrhoch, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť stav agropotravinárskeho sektora a vytvoriť nové pracovné príležitosti na vidieku," dodala Holéciová.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.