Slováci v zahraničí chcú od vlády vyššiu grantovú podporu pre krajanov

Svetové združenie Slovákov v zahraničí v zmysle svojich otázok spred volieb očakáva, že sa podarí navrátiť objem grantovej podpory aspoň na úroveň 1,3 milióna eur.
"Svoj hlas odovzdalo v parlamentných voľbách približne 50.000 Slovákov žijúcich v zahraničí, krajania sa tak stali i politickou silou," dodal Skalský.
SZSZ v zmysle svojich otázok spred volieb očakáva, že sa podarí navrátiť objem grantovej podpory aspoň na úroveň 1,3 milióna eur, ktorú garantovalo i uznesenie vlády a ktorá sa v rokoch pred nástupom krízy i naozaj realizovala. Skalský si myslí, že tento krok by mal prísť už v tomto roku, napriek schválenému rozpočtu. "Vláda to môže urobiť rozpočtovým opatrením aj preto, že ide o zanedbateľný objem prostriedkov z hľadiska celkového rozpočtu," uviedol Skalský. Ak by sa tak stalo, vláda by podľa jeho slov dala jasný signál, že svoje priority v prípade zahraničných Slovákov myslí vážne.
SZSZ pripomína taktiež zámer zriadenia Centra slovenského zahraničia v Bratislave, združenie sa prihovára aj za vytvorenie komisie pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Zahraničnom výbore Národnej rady SR. "Pre krajanov by tak vznikla platforma pre komunikáciu s celou slovenskou politickou scénou," vysvetlil Skalský.
Vyjadrením záujmu zvýšenej starostlivosti o Slovákov v zahraničí by podľa SZSZ mal byť tiež zvýšený komfort pri voľbách zo zahraničia, napríklad možnosť voliť na zastupiteľských úradoch

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy
Na rozdiel od Igora Matoviča, ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia viac ako 90 poslancov, počas vládnych koalícií pod vedením Roberta Fica predčasné voľby neboli ešte nikdy.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.