• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
13°Bratislava

Kukan: Stiahnutie ruských síl zo Sýrie môže viesť k zníženiu napätia

  • 10:11 16.03.2016
  • Brusel
Kukan: Stiahnutie ruských síl zo Sýrie môže viesť k zníženiu napätia

Slovenský europoslanec pripomenul, že nie je jasné, aký vysoký je celkový počet obetí sýrskeho konfliktu.

Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina vojensky sa stiahnuť zo Sýrie môže viesť k zníženiu napätia v tejto krajine, ktorá práve vstúpila do šiesteho roku ozbrojeného konfliktu medzi vládou a povstaleckou opozíciou, domnieva sa slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS).

Kukan, ktorý je členom zahraničnopolitického výboru Európskeho parlamentu, v rozhovore pre TASR pripomenul, že Putin aj týmto krokom dokázal svoju nepredvídateľnosť, avšak taktika stiahnutia sa zo Sýrie je skutočná - netreba za tým hľadať nejaké triky, a veriť, že to povedie k zníženiu napätia.

"Treba tento postoj privítať. Určite to zníži napätie v Sýrii. Môže to pozitívne ovplyvniť rokovania v Ženeve, že sa nerozpadnú tak rýchlo ako tie predošlé," skonštatoval Kukan.


Slovenský europoslanec dodal, že Putin tento krok zrejme dohodol so svojím spojencom, sýrskym prezidentom Bašárom Asadom, a za stiahnutím sa ruských síl zo Sýrie možno vidieť aj dohodu medzi Ruskom a USA, ktorá viedla k obnoveniu rokovaní v Ženeve.

"Určite to privíta sýrska opozícia. Je to reálna opozícia, lebo drží a kontroluje časť sýrskeho územia a preto s ňou treba rátať pri dohode, ktorá by znamenala ukončenie vojny, trvajúcej už päť rokov,"
uviedol Kukan.

Pripomenul, že nie je jasné, aký vysoký je celkový počet obetí sýrskeho konfliktu; jeho ukončenie by však znamenalo nielen záchranu ďalších životoch, ale koniec vojny by mal aj iné kladné dopady, napríklad pri riešení migračnej krízy v Európe.

"Najviac utečencov odchádza zo Sýrie," upozornil Kukan. Pripustil, že sú medzi nimi aj ekonomickí migranti, ale väčšina z nich uteká pred ohrozením života. Keby sa podarilo ukončiť vojnu v ich krajine, hlavná príčina ich exodu by bola vyriešená a mnohí z nich by sa zrejme vrátili domov.

Aj preto sú podľa Kukana prebiehajúce rokovania v Ženeve kľúčové. Po dohode Ruska a USA tieto rokovania teraz majú nádej na úspešný koniec.

Poslanec pripustil možnosť, že Putin odchod zo Sýrie naplánoval zámerne na začiatok ženevských rokovaní, kde sa stretli aj predstavitelia vlády a opozície, ale takémuto načasovaniu nemožno nič vyčítať. Skôr sa dá predpokladať, že Putin teraz očakáva od svojich partnerov a ďalších hráčov, že aj oni nejakým gestom prispejú a posilnia možnosť dotiahnuť ženevské rokovania do úspešného konca.

Na čo by však podľa neho všetky zainteresované strany nemali zabudnúť - ani v Ženeve -, je boj proti Dáišu, teroristom z Islamského štátu. Tí budú vždy predstavovať prvok ohrozenia. Spoločný boj proti Dáišu by dokonca mohol spojiť aj veľkých regionálnych rivalov, ako sú Irán a Saudská Arábia, aby spoločne s ostatnými krajinami a mocnosťami skoncovali s týmto zoskupením, ktoré nemá záujem na mieri v regióne.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku

VČERA - 20:26Domáce

Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža

Pri frekventovanej ceste našli telo muža

VČERA - 19:39Domáce

K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ

VČERA - 19:38Domáce

Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru

VČERA - 19:18Domáce

Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom

VČERA - 17:40Domáce

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.