• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Priemerná mzda v Česku vzrástla najviac od roku 2009

  • 13:51 11.03.2016
  • Praha
Priemerná mzda v Česku vzrástla najviac od roku 2009

Hlavnými príčinami sú podľa ekonómov dobrá ekonomická situácia podnikov a rast minimálnej mzdy.

Priemerná mzda v Česku v poslednom štvrťroku minulého roka stúpla medziročne o 1046 Kč na 28.152 Kč (1041,24 eura), teda o 3,9 %. To je najrýchlejší nominálny rast od roku 2009. Reálne, po odpočítaní inflácie, vzrástla mzda o 3,8 %. Oznámil to Český štatistický úrad (ČSÚ). Za celý minulý rok sa mzda zvýšila o 860 Kč na 26.467 Kč. Ale vlani ceny vzrástli o 0,3 %, reálne sa teda zárobok zvýšil o 3,1 %. Informoval o tom server E15.cz.

Ako uviedol hlavný ekonóm UniCredit Bank Pavel Sobíšek, hlavnými príčinami sú dobrá ekonomická situácia podnikov a rast minimálnej mzdy. "Kombinácia obidvoch faktorov viedla k výrazne väčšiemu zvyšovaniu miezd v podpriemerne platených profesiách," uviedol Sobíšek. Svoju úlohu zohral aj nedostatok zamestnancov. Rast miezd je tak aj výsledkom úsilia firiem udržať si zamestnancov, prípadne nájsť nové pracovné sily, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler.

Ešte výraznejšie než priemerná mzda vzrástol mzdový medián, ktorý vo 4. štvrťroku medziročne stúpol o 5,4 % na 23.745 Kč. U mužov bola táto stredná mzda 26.156 Kč, u žien o 5090 Kč nižšia.

Podľa profesií si najviac polepšili zamestnanci v pohostinstvách a ubytovaní, a tiež v realitných kanceláriách. Ďalej to boli administratívni zamestnanci vrátane najímaných agentúrnych zamestnancov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

VČERA - 19:31Ekonomické

Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

VČERA - 18:19Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

VČERA - 18:05Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

VČERA - 17:28Ekonomické

Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

VČERA - 15:29Ekonomické

Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.