Osobnosti v otvorenom liste kritizovali postoj cirkví ku ĽSNS

Osobnosti kritizujú, že hoci sa Konferencia biskupov Slovenska, evanjelická cirkev či Ekumenická rada cirkví v minulosti opakovane vyjadrovali k spoločenským témam, teraz mlčali.
List je reakciou na volebný úspech strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v minulotýždňových parlamentných voľbách. Takmer štyri desiatky signatárov vyjadrili znepokojenie nad zdržanlivosťou cirkví pri odsúdení zneužívania kresťanskej viery na šírenie extrémizmu.
Zároveň vyzvali na verejnú diskusiu predstaviteľov cirkví a občianskej spoločnosti o úlohe cirkvi a teológie pri formovaní verejného spoločenského priestoru. Signatári konštatujú, že strana Mariana Kotlebu sa prejavuje ako strana s veľmi prísne vymedzenými hodnotami na extrémnom konci pravého spektra, ktoré sú podopierané náboženskou rétorikou.
„Aj preto dokázali osloviť mnohých konzervatívnych a veriacich občanov,“ uvádza sa v liste. Podľa osobností sa predstavitelia cirkví len mlčky prizerali zjavnému nástupu popularity ĽSNS v v cirkevnom prostredí. „Kde však boli, keď nedokázali rozpoznať toto zneužitie kresťanských hodnôt na podporu pravicového extrémizmu?“ pýtajú sa.
Pod listom z 10. marca sú podpísaní evanjelickí teológovia Ondrej Prostredník, František Ábel a Michal Havran, teológ Miroslav Kocúr, kazateľ Daniel Pastirčák, či napríklad fotograf a publicista Andrej Bán, sociológ Michal Vašečka, publicista Štefan Hríb a filozof Fedor Blačšák. Tí kritizujú, že hoci sa Konferencia biskupov Slovenska, evanjelická cirkev či Ekumenická rada cirkví v minulosti opakovane vyjadrovali k spoločenským témam, teraz mlčali.
„Pýtame sa, či otázku kandidovania strany s fašistickým a rasistickým svetonázorom, ktorých zástupcovia sa odkazom hlásia k Hitlerovmu Nemecku a prvému slovenskému štátu, ktorí nosia fašistické uniformy, ktorí popierajú holokaust, ktorí pre výstavu o druhej svetovej vojne podávajú trestné oznámenie za propagáciu sionizmu, ktorí majú svoju politiku založenú na neznášanlivosti voči iným etnikám, ktorí na šírenie týchto myšlienok používajú náboženskú rétoriku, a ktorých šanca dostať sa do slovenského parlamentu sa premenila na alarmujúcu realitu, nepovažovali slovenskí katolícki a evanjelickí biskupi a predstavitelia ďalších cirkví pred voľbami za tému hodnú verejného vyjadrenia?“ uvádza sa ďalej v liste.
Cirkevné a náboženské autority podľa signatárov zlyhali aj vtedy, keď nevyjadrili verejne postoj k trom slovenským katolíckym kňazom, ktorí v takzvanej Iniciatíve 2016 verejne podporili ĽSNS. Strohú správu KBS k výsledkom volieb, v ktorej katolícka cirkev vyjadrila nádej, že zvolené strany budú konať dobro pre spoločnosť, považujú osobnosti podpísané pod verejným listom za alibistickú. „Skutočnosť, že evanjelická cirkev, ako aj iné cirkvi sa doteraz k výsledku volieb vôbec nevyjadrili, je rovnako znepokojujúca,“ doplnili signatári otvoreného listu.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.